Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява не само с творчеството си, но и с дълбочината на мисълта си. Роден в света на изкуството, Гърдев завършва специалност "Философия" в Софийския университет "Св. Климент Охридски" през 1997 г., а година по-късно получава магистърска степен по "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Иван Добчев в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Специализирал в престижни институции в Германия, Франция, Великобритания и САЩ, той е не само режисьор, но и културен посланик на България, удостоен с това звание от БНР през 2023 г.
В рамките на интервю за "Нашият ден", Гърдев разкрива откъде започва всичко. "Началото беше още в ученическите ми години, когато водех едно предаване, което се казваше "Юноша" по БНР. То се излъчваше един или два пъти седмично. Постоянно си идвах на работа в радиото", споделя той. Първите му стъпки в радиото го свързват с многобройни проекти и го въвеждат в света на комуникацията и изразяването.
Явор Гърдев разказва още за академичния си път и времето, прекарано в САЩ. Там той наблюдава една по-гъвкава система на обучение, където преминаването между факултети и специалности се приема като нещо естествено. Това, според него, контрастира с традициите в България, където образователната структура все още следва строга специализация, наследена, по негови думи, от Просвещенския модел.
Театърът, разбира се, е централната тема в разговора. Гърдев описва режисьорската професия като динамична и изпълнена с непрекъснато обновление: "В театъра на всеки два месеца започваш не нов проект, а нов живот. Опознаваш едни хора сякаш са ти семейство, а след това се разделяш с тях и започваш с други." Тази постоянна промяна и ротация не само обогатяват личността, но и предпазват от повторение на комуникационните схеми, което Гърдев намира за ключово в творческия процес.
Слушайте!
В тринайстия от началото на годината петък водещите на "И рибар съм, и ловец съм" без излишни суеверия отправят поглед към ловните полета – Асен Масларски от студиото в София, Росен Мирчев от изложението "Природа. Лов. Риболов" в Пловдив, на което ще бъде посветено следващото предаване. Този път можем да чуем: - Отзвук от състезанието на стрелбищен..
Преди осем години Росен Маринов от Горна Оряховица купува заедно със семейството си двете последни оцелели къщи в отдалечена махала на севлиевското село Кръвеник и започва да възстановява както къщите, така и пасищата в района. До къщите се стига трудно, въпреки усилията на Росен да облагороди пътя. През 2022 г. той се установява за постоянно в..
Водещият на предаването и Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg, по следите на европейските и световни събития. "Как тракторът кротко пасеше" – за съдържанието на тридневни запасни пакети за оцеляване в плана на Европейската комисия, или закъде сме без маникюристи, педикюристи и карти за игра? Възходът на европейските крайнодесни партии...
В поредния епизод на рубриката "Разговорът" се срещаме с проф. д-р Алексей Стоев – астроном, спелеолог, преподавател и председател на Българското пещерно дружество. Темата на разговора е историята и проблемите на пещерното движение в България, опазването и паспортизацията на пещерите у нас, както и липсата на Закон за пещерите. Повод за този..
"Екология на душата" е поредния междурелигиозен семинар за младите хора на България. Форумът събра близо 50 участници от 6 религиозни традиции от 13 населени места на България. Той е организиран от сдружение "Мостове" и Национален съвет на религиозните общности в България. Как младите хора, успяват да намерят път към различния, за диалога, за..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg