В Международния ден на планините Гергана Сандъкчиева от Петрич ни разказва за своята страст към планините и за усилията си да запали младите хора по живота сред природата. Тя е основател и основен двигател на сдружение "Млад планинар", което обединява образователни, доброволчески и походни инициативи.
"Преди години бяхме членове на туристическо дружество в Петрич, което постепенно губеше интереса на младата аудитория", споделя Гергана. "Ние бяхме най-младите членове и виждахме как планината влияе на нашето емоционално и духовно израстване. Това ни вдъхнови да покажем на децата колко много може да им даде природата."
Така преди 11 години, макар и с известна несигурност, е създадено сдружението "Млад планинар". "Не бяхме сигурни дали ще успеем да привлечем вниманието на младите хора, но още от самото начало забелязахме голям интерес от тяхна страна", добавя тя.
Децата, които участват в инициативите на "Млад планинар", намират в планината не просто природа, но и свобода. "Те имат нужда да излязат и да общуват сред природата, без ограниченията и забележките на родители и учители", обяснява Гергана. Това създава условия за изграждане на силни приятелства и спомага за личностното им израстване. "Имаме деца, които вече 11 години са неразделна част от нашите походи", разказва тя.
Сдружението организира походи минимум два пъти месечно, като всяка инициатива е внимателно планирана, за да ангажира участниците с приключения, знания и опит. Програмата включва не само разходки сред природата, но и образователни дейности и доброволчески инициативи.
"Планината ни дава повече, отколкото можем да си представим", казва Гергана Сандъкчиева. За нея и всички, които следват стъпките на "Млад планинар", животът в планината е не просто хоби, а начин на живот, който учи, вдъхновява и обединява.
Сдружение "Млад планинар" е доказателство, че с правилната мотивация и подход, природата може да стане не само място за бягство от ежедневието, но и среда за развитие и създаване на дълготрайни приятелства. "Планината е истинският живот", заключава Гергана – и това е послание, което тя предава на всяко дете, стъпило по пътеките на природата.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно? Кампанията "Антидума" в Германия съществува от 1991 година и оттогава разглежда термини и изрази, които, по мнението на експертите, нарушават принципите на човешкото достойнство или имат негативен..
Тийнейджърският гняв – същинска електроцентрала. Това е темата на тийнейджърския подкаст "Импулсът в мен". Споделяме какво мислим и разглеждаме съветите на психолозите: Сещайте се, че никой не е съвършен, дори и вие. Понякога намалявайте малко претенциите и признавайте грешките си. Опознайте чувствата си. Когато се ядосате,..
Въпроси, свързани с личните контакти с детето, дискутираме в предаването "Законът и Темида" с адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването. Съгласно действащия Семеен кодекс, член 124, ал. 2, детето има право на лични отношения и с двамата си родители, освен ако съдът не е постановил друго...
Жестокостта спрямо животните и причиняването на смърт на домашен любимец са престъпления по Наказателния кодекс. Каква е правната уредба на защитата на животни от различни прояви на нечовешко отношение към тях, опазването на техния живот и здраве и в кои нормативни актове са уредени? Това е частният случай на колегата журналист Оля Ал Ахмед , която..
Днес, 17 януари, в NV Tower в София, ще се проведе деветата церемония по връчване на "Академичните оскари" – отличия, които вестник "24 часа" връчва на университетите, заемащи първите места в рейтинга на висшите училища по професионални направления. Началото на събитието е насрочено за 14:00 часа, като домакините канят широк кръг от гости, включващ..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg