Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory.
The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която дарява 60 безплатни места за всеки спектакъл.
По думите на Степанов обикновено театърът е поставян на последно място като необходимост, особено от хората, които не могат да задоволят базисните си нужди.
Инициативата за приобщаване на деца в неравностойно положение и техните семейства е стартирала през предходния театрален сезон и е подкрепена от различни фондации.
Театърът дава възможност на децата да се развиват емоционално, допълва Богданов и споделя, че след всяко представление атмосферата е приповдигната, а реакциите на децата – първични.
Има разлика между публиките в столицата и в провинцията, смятат двамата гости, а като причина посочват липсата на активен театрален живот в по-малките населени места.
Театралната компания The Balkan Theatre Factory има в репертоара си две представления за деца (и родители) – "Дивия Запад" по мотиви от приказките на Джоуъл Чандлър Харис и "Островът на съкровищата" по романа на Робърт Луис Стивънсън.
Степанов и Богданов споделят своите наблюдения, че детските театрални постановки в България не се радват на голям интерес от страна на семействата, докато постановките за възрастни се играят в препълнени зали.
На 21 декември от 11 ч. в "Театро отсам канала" на ул. "Врабча" The Balkan Theatre Factory ще отпразнува своя първи рожден ден с каубойската екшън комедия "Дивия Запад".
По случай празника ще бъдат осигурени цели "100 билета от сърце", съобщават гостите.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР. Още през 1990..
В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..
Актрисата и певица Анастасия Левордашка и тромпетистът и диригент Румен Левордашки гостуват в "Моето семейство" в навечерието на светлите семейни празници. С поведението си и житейската философия двамата дават ракурс на връзка между баща и дъщеря, който генерира талант, щастие и вяра в красотата. И Румен, и дъщеря му Анастасия, вярват, че..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg