Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филип Буков: Обществените личности трябва да служат на обществото

Божидар Александров и Филип Буков
Снимка: БНР

Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света.

За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков.

Буков е познато лице от театралната сцена, малкия екран и социалните медии – един от онези млади артисти, които задават норми за поведение и формират вкусове сред подрастващото поколение.

Актьорът споделя, че обича да предизвиква себе си, но с ясното съзнание, че човек не може да бъде всичко. Последното нещо, което е постигнал, е преодоляването на страха от високото. Днес Буков е лицензиран парашутист, въпреки недоверието на своите приятели, че е способен да скочи с парашут.

Буков споделя, че обича да прекрачва граници и да провокира, но се стреми като разпознаваема личност да дава добър пример.

"Обществените личности трябва да служат на обществото", вярва актьорът.

Онлайн съдържанието, което се търси и предлага у нас, е копирано от западни примери, а младите хора са достатъчно отворени, за да могат сами да направят съпоставка между творци от целия свят. Според Буков наративите до голяма степен са изчерпани и всичко ново е комбинация от добре забравено старо. Аудиторията сама определя какво иска.

Мечтите на Буков вече не се отнасят единствено до него самия, а са свързани с общото благо. Актьорът мечтае моделът "разделяй и владей" да изчезне от обществото ни и хората да имат шанса да мислят отвъд своето оцеляване.

Буков смята, стараейки се да го доказва с действията си, че всеки човек може да прояви загриженост, да направи нещо малко, което да подобри средата или живота на околните.

За успехите са нужни усилия, защото краткият път работи в краткосрочен план, смята Буков.

Гостът изразява съжалението си, че България се е превърнала по-скоро в една прекрасна територия, отколкото в държава.

В края на разговора Буков споделя, че изпраща една успешна в личен и професионален план година и си пожелава в близкото бъдеще да вижда повече усмихнати хора по улиците.

"Ако всеки един от нас поне веднъж седмично направи нещо за другия, корабът ще отплава в правилната посока", казва Буков.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:  


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нежността и жестокостта на битието в галерия “Анел”

Изложбата "Нежността и жестокостта на битието", представена в музей-галерия "Анел" в столицата, отбелязва 50 години творческа дейност на двама изключителни български художници – Георги Данчев и Невена Луканова. Експозицията включва разнообразие от произведения, обединяващи скулптура, рисунки и колажи, които отразяват оригиналния творчески път на..

публикувано на 04.02.25 в 17:35

Театър 199 представя "Швейцария" от Джоана Мъри Смит

Премиерният спектакъл "Швейцария" от Джоана Мъри Смит ще се играе тази вечер на сцената на Театър 199. Началният час е 19:30, а пиесата се поставя за първи път в България. Режисьор е Владимир Люцканов, а преводът е на Златна Костова. Сюжетът ще пренесе зрителя из алпийските поляни на Швейцария, където главната героиня, известната писателка..

публикувано на 04.02.25 в 17:25

Първи поглед към 29-ия Международен София филм фест и българските филми

София филм фест е верен на традицията да бъдат представяни българските филми пред възможно най-широка и разнолика аудитория. Новият игрален филм „Залог“  на майстора на разказа Светослав Овчаров  е доказателство за непрестанния стремеж към истории, които подреждат важни елементи от пъзела на българската народопсихология. Той ще открие..

публикувано на 04.02.25 в 15:39

Театрална интерпретация на "Детска история" от Петер Хандке

"Детска история" е част от тетралогията "Бавно завръщане" на носителя на Нобелова награда за литература – Петер Хандке. В новелата авторът разказва десет години от живота на един мъж след раждането на неговото дете. Той отглежда сам своята дъщеря след раздялата с нейната майка. "Детска история" обаче е и история за самотата и отчуждението, за кризата..

публикувано на 04.02.25 в 15:06
Флоренс Форести

Флоранс Форести получава голямата награда "Огюст" за комедийно творчество

Флоранс Форести беше коронясана за комик на годината на първото издание на наградите хумористичните награди "Огюст" , предаде сайтът Франсинфо. Събитието, водено от комика Себастиен Туен, се състоя в комплекса "Новият век" в Лил в рамките на фестивала на комедията Lillarious, който продължава до 9 февруари . На церемонията бяха връчени седем..

публикувано на 04.02.25 в 14:30