Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света.
За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков.
Буков е познато лице от театралната сцена, малкия екран и социалните медии – един от онези млади артисти, които задават норми за поведение и формират вкусове сред подрастващото поколение.
Актьорът споделя, че обича да предизвиква себе си, но с ясното съзнание, че човек не може да бъде всичко. Последното нещо, което е постигнал, е преодоляването на страха от високото. Днес Буков е лицензиран парашутист, въпреки недоверието на своите приятели, че е способен да скочи с парашут.
Буков споделя, че обича да прекрачва граници и да провокира, но се стреми като разпознаваема личност да дава добър пример.
"Обществените личности трябва да служат на обществото", вярва актьорът.
Онлайн съдържанието, което се търси и предлага у нас, е копирано от западни примери, а младите хора са достатъчно отворени, за да могат сами да направят съпоставка между творци от целия свят. Според Буков наративите до голяма степен са изчерпани и всичко ново е комбинация от добре забравено старо. Аудиторията сама определя какво иска.
Мечтите на Буков вече не се отнасят единствено до него самия, а са свързани с общото благо. Актьорът мечтае моделът "разделяй и владей" да изчезне от обществото ни и хората да имат шанса да мислят отвъд своето оцеляване.
Буков смята, стараейки се да го доказва с действията си, че всеки човек може да прояви загриженост, да направи нещо малко, което да подобри средата или живота на околните.
За успехите са нужни усилия, защото краткият път работи в краткосрочен план, смята Буков.
Гостът изразява съжалението си, че България се е превърнала по-скоро в една прекрасна територия, отколкото в държава.
В края на разговора Буков споделя, че изпраща една успешна в личен и професионален план година и си пожелава в близкото бъдеще да вижда повече усмихнати хора по улиците.
"Ако всеки един от нас поне веднъж седмично направи нещо за другия, корабът ще отплава в правилната посока", казва Буков.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка. Типичният купувач на картини тогава е търговец. Профилът на съвременния купувач на изкуство не е много по-различен във високия сегмент. Една трета от големите колекционери са инвеститори, те често..
Впечатляващият живот на емблематичния учен от български произход Джон Атанасов, смятан за изобретател на първия компютър в историята, оживява в романизираната биография "Джон Атанасов. Човекът, който изобрети компютъра" от Джейн Смайли – американска писателка и носителка на наградата "Пулицър". Авторката ни връща към края на 30-те години,..
Авторският моноспектакъл "Надежда" на Явор Попов продължава да вълнува публиката с екзистенциалните въпроси, които поставя за търсенето на надежда в един все по-объркан и безнадежден свят. Авторът работи върху изграждането на първия си спектакъл в изречена поезия (spoken word poetry) близо седем години и успява да зарази зрителите с оптимизъм и..
"2084. REX . Последният цар на света" е премиерният спектакъл в Драматичния театър "Николай Масалитинов" в Пловдив. Автор на пиесата е съвременният руски историк, журналист, писател и драматург Кирил Фокин. Постановката е на известния режисьор Деян Пройковски (Република Северна Македония), който е работил по превода на Майя Праматарова...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и Владимир Овчарови, в която напълно безплатно могат да бъдат разгледани техни творби, произведения на художници от цял свят, като преобладават картини от Америка и Мексико, старинни мебели, килими,..
На 16 януари в "Топлоцентрала" е премиерата на спектакъла "Представление и наказание" на Иван Станев и Ф. М. Достоевски. Адаптацията и режисурата са на..
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg