Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Господинов е носителят на литературната награда "Хеликон" за 2024 година

Георги Господинов, от награждаването

90 заглавия бяха прочетени от журито, а 12 – номинирани за годишната литературна награда "Хеликон".

Носител на статуетката "Орлето на Хеликон" за 2024 година стана Георги Господинов за романа си "Градинарят и смъртта" – книга, която говори на трудни и болезнени теми и разкрива грижата като нещо естествено за Човека.

"Литературата е нещо, което, ако го скъсаш три пъти на пет години, много трудно се възстановява", заяви Господинов по време на церемонията по награждаването снощи (12 декември).  

"Всеки е бездна за себе си", каза в интервю за "Артефир" писателят и допълни, че книгата е начин да говори с невидими хора и така разговорът за болката става по-лек.

Смъртта, по думите на Господинов, е стигане до граница, където знаеш, че единият ще продължи нататък, а другият остава тук. Тази раздяла активира всички пропуснато – неказани думи, непрегръдки.

А грижата е нещо естествено.

В рамките на Софийския международен литературен фестивал писателят участва в разговор, проследяващ неговия път – от "Естествен роман", написан през 90-те, до "Градинарят и смъртта".

Пред репортера на "Артефир" Господинов изрази своята радост, че на първия роман му са се "случили читатели от различни поколения".  

"Книгата е само повод да четем собствените си тъги", каза още Господинов.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл: 

Номинираните за награда „Хеликон“ 12 книги бяха:

„Луничави разкази" – сборник разкази от Здравка Евтимова, „Жанет-45"
„Рана" – роман от Захари Карабашлиев, изд. „Сиела"
„Чакалнята" – роман от Деница Илчева, изд. „Жанет-45"
„Ане" – роман от Камелия Панайотова, изд. „Жанет 45"
„Светулки зад решетките", роман от Мира Добрева, изд. „Книгомания"
„Извън обхват", роман от Евгени Черепов, изд. „Жанет 45"
„Годината, която започна в неделя", роман от Яница Радева, изд. „Жанет-45"
„Машина за пуканки", роман от Михаил Стоянов, „Жанет-45"
„Романът на една жена без качества" от Ралица Николова, „Жанет 45"
„Градинарят и смъртта" – роман от Георги Господинов, „Жанет-45"
„Слънчогледови деца" – роман от Кристина Терзийска, изд. „Колибри"
„Ти, подобие мое" – роман от Радослав Бимбалов, изд. „Сиела"


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Стъпки във времето – поколения" събира Иван Андонов и Сава Цонев в съвместна изложба

"Стъпки във времето – поколения" е изложба, която събира Иван Андонов и Сава Цонев в галерийното пространство. Известният режисьор, актьор и сценарист Иван Андонов е представен с 15 маслени картини – от голямоформатни до кавалетни, пейзажи от края на ХХ век до поетични абстрактни платна, създадени след 2000 г. Сава Цонев излага 10..

публикувано на 31.03.25 в 17:39

Дискусия за съвременното визуално изкуство в галерия "Мисията"

Днес, 31 март, от 18:00 часа в галерия "Мисията" ще се проведе дискусия на тема "Съвременно визуално изкуство". Специален гост на събитието е художничката Марион Сафриуин от Марсилия, която в момента пребивава в София в рамките на двуседмична творческа резиденция (21.03-06.04). Творческата резиденция на Сафриуин е част от дългогодишната програма на..

публикувано на 31.03.25 в 13:24
Константин Илиевски

Маестро Илиевски: Всяка репетиция е ново откритие

В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио . Той сподели своята визия за музиката, работата с оркестъра и предизвикателствата, които съпътстват диригентската професия. Всеотдайност и интензивност в работата с оркестъра..

обновено на 31.03.25 в 13:23

Занаята на линогравюрата

Младият артист Ана Аврамова прави скок от специалността си на пиар към творческия занаят на линогравюрата. Първоначално има мечта да отговаря за музикални фестивали и има кратка, но изпълнена с щастие кариера на барабанист. Въпреки че сега това е в миналото й сега се смее, че тогава е виждала сериозно бъдеще с бандата си. Пандемията промени много..

публикувано на 31.03.25 в 12:10

"Мръсно" на Боряна Пандова и 13-ото Международно фотобиенале "Фодар"

За тринадесетото международно фотобиенале "Фодар", което – отбеляза 25 години от първото си издание през 1999, е разговорът с председателя на "Фодар" и куратор на изложбата д-р Антоан Божинов. А специален гост на предаването е Боряна Пандова, която представя своята изложба "Мръсно" – част от нейния цикъл "Обекти на невниманието". Неделя от 22.00 по..

публикувано на 31.03.25 в 11:30