Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Господинов е носителят на литературната награда "Хеликон" за 2024 година

Георги Господинов, от награждаването

90 заглавия бяха прочетени от журито, а 12 – номинирани за годишната литературна награда "Хеликон".

Носител на статуетката "Орлето на Хеликон" за 2024 година стана Георги Господинов за романа си "Градинарят и смъртта" – книга, която говори на трудни и болезнени теми и разкрива грижата като нещо естествено за Човека.

"Литературата е нещо, което, ако го скъсаш три пъти на пет години, много трудно се възстановява", заяви Господинов по време на церемонията по награждаването снощи (12 декември).  

"Всеки е бездна за себе си", каза в интервю за "Артефир" писателят и допълни, че книгата е начин да говори с невидими хора и така разговорът за болката става по-лек.

Смъртта, по думите на Господинов, е стигане до граница, където знаеш, че единият ще продължи нататък, а другият остава тук. Тази раздяла активира всички пропуснато – неказани думи, непрегръдки.

А грижата е нещо естествено.

В рамките на Софийския международен литературен фестивал писателят участва в разговор, проследяващ неговия път – от "Естествен роман", написан през 90-те, до "Градинарят и смъртта".

Пред репортера на "Артефир" Господинов изрази своята радост, че на първия роман му са се "случили читатели от различни поколения".  

"Книгата е само повод да четем собствените си тъги", каза още Господинов.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл: 

Номинираните за награда „Хеликон“ 12 книги бяха:

„Луничави разкази" – сборник разкази от Здравка Евтимова, „Жанет-45"
„Рана" – роман от Захари Карабашлиев, изд. „Сиела"
„Чакалнята" – роман от Деница Илчева, изд. „Жанет-45"
„Ане" – роман от Камелия Панайотова, изд. „Жанет 45"
„Светулки зад решетките", роман от Мира Добрева, изд. „Книгомания"
„Извън обхват", роман от Евгени Черепов, изд. „Жанет 45"
„Годината, която започна в неделя", роман от Яница Радева, изд. „Жанет-45"
„Машина за пуканки", роман от Михаил Стоянов, „Жанет-45"
„Романът на една жена без качества" от Ралица Николова, „Жанет 45"
„Градинарят и смъртта" – роман от Георги Господинов, „Жанет-45"
„Слънчогледови деца" – роман от Кристина Терзийска, изд. „Колибри"
„Ти, подобие мое" – роман от Радослав Бимбалов, изд. „Сиела"


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полският писател Анджей Сташук

Анджей Сташук е писател , поет, драматург, есеист, публицист и издател, лауреат на Наградата на фондация "Кошчелски", Литературната награда " Нике " и Литературна награда на Гдиня. Роден е на 25 септември 1960 г. във Варшава . В началото на 80-те години е ангажиран в дейността на "Движение Свобода и мир". Автор е на фейлетони, публикувани в..

публикувано на 14.05.25 в 18:16

Никола Петров представи новата си стихосбирка

Един от най-интересните съвременни млади поети Никола Петров снощи имаше премиера на новата си стихосбирка „Ето го разкаяния победител“. Тя се състоя в Камерната зала на Младежкия театър "Николай Бинев " . Ценителите на добрата поезия изпълниха залата, за да чуят как впечатляващо поетът рецитира стихотворенията си наизуст  – с емоционален усет и без..

публикувано на 14.05.25 в 18:14

"Син, но го няма небето" – визуален разказ за пътя на една майка към тишината на аутизма

"Син, но го няма небето" е дебютната фотографска изложба на Благовеста Семкова, която ще бъде представена днес (14 май) от 19 ч. в концептуалното галерийно пространство на BECA Center of Visual Storytelling.  В "Нашият ден" Семкова, майка на четири деца – едно от които с аутизъм – разказва за този личен проект, засягащ борбата с възприятията на..

обновено на 14.05.25 в 16:41

Приказният свят на Виктор Паунов – животните между реалност и фантазия

В Регионалния исторически музей – София, в изложбената зала "Триъгълна кула на Сердика", на 15 април 2025 г. беше открита една необичайна изложба – "Бестиарий" на проф. Виктор Паунов. В нея са събрани над 230 оригинални илюстрации, създавани в продължение на повече от четири десетилетия. Това не е типична ретроспекция – не проследява хронологично..

обновено на 14.05.25 в 11:39

Кои български автори представят страната ни на панаира в Прага?

Директно от сърцето на книжния свят в Централна Европа – Прага, колегата Светлозар Желев сподели в ефира на "Нашият ден" вълнуващи подробности за започващия Международен панаир на книгата и литературен фестивал Svět knihy . С повече от  600 изложители, събитието се утвърждава като най-голямото литературно средище в региона, събиращо автори, издатели и..

обновено на 14.05.25 в 11:10