Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Жената без сянка" се връща в Метрополитън

7
Снимка: metopera.org

Операта на Рихард Щраус "Жената без сянка" се завръща на сцената на Метрополитън опера, Ню Йорк. С нея бе открит на 7 декември настоящия сезон на директните съботни излъчвания. Световната оперна къща възстановява продукцията на режисьора Херберт Вернике от 2001 г. Това е четвъртата съвместна опера, която композиторът Рихард Щраус и либретистът Хуго фон Хофманстал създават. "Жената без сянка" е епична приказка, със силно символистично влияние, в която се сблъскват два свята - на духовете и на хората.

Сянката като символ на липсата на душа, а също и на незаченатите и неродените деца, е онова напрегнато поле, в което се срещат, оспорват и преобразуват страстите и копнежите на две семейни двойки, поставени пред изпитанията на съвместното съществуване. Придобиването на сянка, или получаването на душа, е условието, което обуславя преминаването на главната героиня от света на духовете към човешкия свят. А невъзможността за получаването ѝ има сериозни последствия –окончателното ѝ изключване от света на хората и вкаменяването на нейния любим мъж. Сложната трансформация, която героинята преживява през време на оперното действие ѝ дава възможност да осъзнае и преоткрие себе си, да изпита чувството на състрадание и да бъде готова на саможертва в името на любовта.


Щраус изгражда музикалната тъкан с множество мотиви и теми, свързани с различните характери и състояния на отделните герои. Голяма част от тях чуваме в самото начало на първото действие, като те постепенно получават своето музикално разгръщане и трансформиране в процеса на развитие на драмата. Също ни предизвестяват или се явяват музикални реминисценции на идеи и чувства.

Цялото това многообразие и пищност на средства – композиционни и инструментални, изисква и певци, притежаващи широк гласов диапазон, въздействащ тембър и в същото време достатъчно технични, за да обезпечат моменти на почти инструментална подвижност на гласовите линии. В това отношение Метрополитън опера ни предлагат наистина звезден състав, включващ Елза ван ден Хейвър (Императрицата), Лиз Линдстрьом (жената на бояджията), Нина Стемме (Бавачката), Михаел Фоле (Барак),  Изакая Савидж (Императорът) и Райън Спийдо Грийн (Пратеник на Кейкобад). На пулта пред хора и оркестъра на Мет е музикалният директор Яник Незе-Сеген.

Операта излъчваме тази събота, 14 декември от 20.00 часа по програма "Христо Ботев".


Действащи лица и изпълнители:
• Императорът – Изакая Савидж
• Императрицата – Елза ван ден Хейвър
• Бавачката – Нина Стемме
• Барак, бояджия – Михаел Фоле
• Жената на Барак – Лиз Линдстрьом
• Пратеник на Кейкобад – Райън Спийдо Грийн
• Глас на сокола – Джесика Фейзълт
• Призрак на младеж – Райън Капозо
• Глас от небето
• Брат на Барак, Гърбушкото – Томас Капобианко
• Брат на Барак, Едноокия –Алексай Богданов
• Брат на Барак, Едноръкия – Скот Конър
• Първа прислужница на Императрицата – Сюзан Бърджис
• Втора прислужница на Императрицата – Катрин Хенри
• Трета прислужница на Императрицата – Хана Лудвиг
• Шестте гласа на неродените – Мерил Домингес, Меган Естер Грей, Хана Джоунс, Лия Ленсинг, Мариел Мърфи и Ерин Вагнер• Тримата стражи – Джанчеол Ча, Пол Корона и Брайън Мейджър

Оркестър и хор на Метрополитън опера
Диригент Яник Незе-Сеген

Снимки: Метрополитън опера

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Григор Паликаров

Григор Паликаров дирижира "Немски реквием" от Йоханес Брамс за Великден

В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..

публикувано на 15.04.25 в 10:24

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 април 2025 г.

16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..

публикувано на 15.04.25 в 09:10
Даниеле Феббо

Даниеле Феббо в света на музиката

Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..

публикувано на 15.04.25 в 08:35
Jullzie

Нестандартната певица Jullzie

Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..

публикувано на 14.04.25 в 15:20

Шведската дарк метъл сензация Eleine най-сетне пристига у нас за хедлайн шоу

"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..

публикувано на 14.04.25 в 10:37