На всички ни е известно, че раждането на Спасителя разделя историята на човечеството на два етапа – преди и след Христа. По какви причини става това деление, защо в Стария Завет Бог дава Своето откровение на избрания израелски народ и защо в Новия Завет този народ е отхвърлен и Бог сключва нов завет, с всички повярвали в Неговия Син? Отговор на тези въпроси дава евангелското четиво от 11-ата неделя след Въздвижение.
Не случайно Църквата е отредила тази притча да се чете в близост до празника Рождество Христово. Чрез нея ние си припомняме защо идва на земята Синът Божии и как трябва да се отзовем на Неговата покана да влезем в царството Божие. Именно царството Божие е темата на споменатото четиво. Символизирано е чрез притчата за богатата вечеря, разказана от Христос на събралите се на вечеря у един фарисейски първенец фарисеи. Като смятат себе си за праведници, те са сигурни, че ще наследят царството Божие. С притежанието на това чувство, те се стараят винаги да изпъкват сред обществото, като заемат парадните места и втълпяват на останалите човеци, че стоят над тях. С разказаната притча Спасителят изобличава мнимата им праведност и им сочи, че те няма да влязат в Божието царство, защото сами са се отрекли от Бога и Неговия Син. Визираща самозабравилия се еврейски народ, тя е актуална и за нашата съвременност.
Заедно със ставрофорен иконом Василий Сарян, председател на столичния храм "Преображение Господне" се опитваме да погледнем този евангелски откъс в съвременните му измерения.
Християнска поезия
Стихотворението "Книгата на живота" от Мара Белчева, в изпълнение на актьора Ириней Константинов.
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз". Защо това в важно днес и от кои партии са политически свързаните лица, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Лора Георгиева , координатор правна програма на АКФ. "Разказът може да..
В това издание на "Благовестие" по повод 90-ата годишнина на радиото надникваме в отношението на Църквата и радиото в периода преди идването на комунистическия режим в България. Още от първите стъпки на радиото в България между него и БПЦ има симбиоза. Ще чуем как Църквата провежда своята духовно-нравствена просвета чрез микрофона на радио София...
В деня на честването на 90-годишнината на БНР, гост в студиото е Дейвид Джордан - директор "Редакционна политика и стандарти" в BBC и генерален секретар на PBI – Международната организация на обществените радио и телевизионни оператори. Каква е връзката между 90-годишнината на БНР и годишната конференция на Международната асоциация на обществените..
В деня, когато отбелязваме 90 години от създаването на БНР насочваме вниманието ви за възможностите на медиите да спомагат или да пречат на религиозните послания на различните религиозни общности в България. Правим го заедно с д-р Слава Янакиева преподавател в Нов български университет, тя е доктор в научна област "Социология, антропология и..
Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от програма "Христо Ботев", програма "Хоризонт", дирекция "Дигитални програми" и РРС. Водещи са Мария Мира Христова и Стойчо Стоев. Ето какво сподели Димитрина Кюркчиева, водещ в предаването..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg