"Ако не бяха те" е темата по която ще творят участниците в XII Международен литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена", организиран от Центъра за еврейско българско сътрудничество "Алеф". Конкурсът стартира на 1 октомври, а малко по-късно за наградените участници в тазгодишния конкурс беше организирана тематична експедиция "Места на памет в Полша". Младежите обиколиха знакови за историята на Холокоста места в Полша. Сред наградените бяха Полина Динчева от Плевен и Йоана Стоянова от Бургас.
"Обиколката остави всички ни без думи и силно замислени за трагедията и силата на човешкия дух. Беше трудно, но необходимо преживяване, което оставя следи в сърцето" написа Полина.
"Това беше денят на нашето посещение в Аушвиц – ден, който дълго очаквахме, но който също ни изпълваше с плахост. Знаехме, че през железните порти на този исторически обект ще излезем променени. Чели и слушали за лагера, сега беше наш ред да усетим тежкия въздух там. ... Влязохме и в една от бараките – условията, в които са живели лагерниците, са били неприемливи. Все пак, дори и в тези страшни обстоятелства, някои не загубили надежда до края." – написа Йоанна. Повече за впечатленията на двете Момичета чуйте в звуковия файл.
С всяко издание организаторите от "Алеф" надграждат темите, по които младите хора, участници в конкурса "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена" разсъждават. Особена беше обстановката, в която дванайсетото издание на конкурса беше обявено. В Европа и света ескалираха антисемитските вандалски прояви – чупене на витрини, изпотрошен градски транспорт, скандирания на антиеврейски лозунги след мачове на националния израелски футболен отбор. Заедно с това се забеляза и странното поведение на медиите, отразяващи само трагедията на палестинския народ и забравящи трагедията на семействата на убитите и отвлечени израелски граждани. Всичко това показа колко е необходимо младите хора да бъдат запознати с антисемитизма и всичките му прояви; да търсят истината за Холокоста, за да не се повтаря това срамно явление – Никога вече.
И, говорейки за следващото издание на конкурса "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена", нямаше как да не обсъдим и надигналия се антисемитизъм с председателката на "Алеф" Алберта Алкалай.
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Кои са митовете за страшния интернет? Каква е представата на родителя за неговото дете в социалните мрежи? Къде е то – в страшната гора, в която са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg