"Ако не бяха те" е темата по която ще творят участниците в XII Международен литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена", организиран от Центъра за еврейско българско сътрудничество "Алеф". Конкурсът стартира на 1 октомври, а малко по-късно за наградените участници в тазгодишния конкурс беше организирана тематична експедиция "Места на памет в Полша". Младежите обиколиха знакови за историята на Холокоста места в Полша. Сред наградените бяха Полина Динчева от Плевен и Йоана Стоянова от Бургас.
"Обиколката остави всички ни без думи и силно замислени за трагедията и силата на човешкия дух. Беше трудно, но необходимо преживяване, което оставя следи в сърцето" написа Полина.
"Това беше денят на нашето посещение в Аушвиц – ден, който дълго очаквахме, но който също ни изпълваше с плахост. Знаехме, че през железните порти на този исторически обект ще излезем променени. Чели и слушали за лагера, сега беше наш ред да усетим тежкия въздух там. ... Влязохме и в една от бараките – условията, в които са живели лагерниците, са били неприемливи. Все пак, дори и в тези страшни обстоятелства, някои не загубили надежда до края." – написа Йоанна. Повече за впечатленията на двете Момичета чуйте в звуковия файл.
С всяко издание организаторите от "Алеф" надграждат темите, по които младите хора, участници в конкурса "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена" разсъждават. Особена беше обстановката, в която дванайсетото издание на конкурса беше обявено. В Европа и света ескалираха антисемитските вандалски прояви – чупене на витрини, изпотрошен градски транспорт, скандирания на антиеврейски лозунги след мачове на националния израелски футболен отбор. Заедно с това се забеляза и странното поведение на медиите, отразяващи само трагедията на палестинския народ и забравящи трагедията на семействата на убитите и отвлечени израелски граждани. Всичко това показа колко е необходимо младите хора да бъдат запознати с антисемитизма и всичките му прояви; да търсят истината за Холокоста, за да не се повтаря това срамно явление – Никога вече.
И, говорейки за следващото издание на конкурса "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена", нямаше как да не обсъдим и надигналия се антисемитизъм с председателката на "Алеф" Алберта Алкалай.
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест на съвършеното творение на светите Кирил и Методий фондация "Глаголитика" ще представи през 2025 година цикъл от лекции под надслов "Научни и богословски аспекти в изучаването на глаголическата..
На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия извършват зловещ атентат в черквата "Св. Неделя" – най-големият терористичен акт за целия ХХ век в света. Загиват 134 души, ранени са над 500. Сред тях 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9 капитани, 3-ма депутати. Смъртта настига и столичният кмет..
Избрахме този израз, често използван от АГ специалистите при съобщаване на "Благата вест", за мото на нашата съботна среща. И първият ни въпрос към госта бе: какъв смисъл влагат в тези думи уролозите? Доктор Георги Лазаров от Първа АГ болница в София и неговият екип успешно прилагат вътреутробни изследвания на плода, а като резултат получават..
В рубриката "Еврика" представяме Никола Нинков, ученик в 11 клас в СМГ "П. Хилендарски" – носител на бронзов медал от международна олимпиада по химия в Саудитска Арабия през 2024. С Никола говорим как интересът му към химията започва с купуването на една книга. Как се подготвя за предстоящата олимпиада, какво включва подготовката и защо тя не е само..
С певеца Александър Александров-Алекс неотдавна се разговорихме за пътешествията му по света - за Тайланд, Тайван и Дубай. Тогава той ми каза, че няколко пъти е бил на различни фестивали в Индия и аз силно се развълнувах, понеже не съм ходила в щата Пенджаб. А от разни книжки знам, че името му идва от Петоречие – срещата на пет реки и там в зората..
"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов. В "Артефир" популярният български историк,..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg