В Дома на киното на 17 декември с вход свободен от 19:20 ч. ще се състои премиерата на късометражния филм "Реките на София", представен от фондация "Колективът".
За документалния филм и инициативата на "Колективът" за реките на София, която стартира преди пет години с едноименния фестивал разговаряме в "Нашият ден" с арх. Мартин Янков от фондацията.
Инициативата на "Колективът" за привличане на гражданското и институционно внимание към реките в градска среда се разпростря и в Стара Загора, Велико Търново, Троян и Габрово.
По думите на Янков удобството да имаме течаща вода у дома ни е накарала до забравим ползите, които една река ни дава, а фестивалът "Реките на София" цели да ни ги припомни.
Местните хора откликват спонтанно и положително на инициативата, припознават каузата и ползи вече има. Реките, които в столицата се асоциират с канали и се замърсяват поради невнимание, в краткосрочен план вече започват да се изчистват.
Дългосрочната цел на инициативата на "Колективът" е да се преосмисли връзката на града с реката, изтъква архитектът.
Проектът е придобил популярност на европейско ниво, като фондацията е получила две международни отличия за такъв тип инициативи, заявява Янков.
Наскоро беше подписан меморандум за устойчиво управление на реките между кмета на София, четири районни администрации и няколко граждански организации.
Филмът "Реките на София" представлява синтез на мислите и идеите на редица експерти, много от които са общински работници, обръща внимание Янков.
Екипът е очертал основните проблеми и първите стъпки, които трябва да се направят за приобщаване на реките на София към градската среда.
Един от най-големите проблеми, по думите на Янков, е свързан със собствеността на реките – някои от тях не фигурират на кадастралната карта и могат да бъдат застроявани.
Подобно на фестивала филмът "Реките на София" продължава започнатия диалог чрез силата на изкуството.
Янков изброява основните цели, които трябва да бъдат постигнати с Перловска река като пилотен проект: премахване на притоците, изграждане на система за мониторинг на състоянието на реката, вкарване в кадастралната карта.
В София-град има 33 реки, а в София-област са над 100. Основно 7 реки пресичат София и те имат множество капиляри, а под града е пълно с подпочвени води.
"Трябва много мъдро, каквото е името на града, да подходим, за да се възползваме от този ресурс, който съвсем не е малък", казва Янков.
Когато София е замисляна като столица, планът е бил да бъде град-градина, разказва Янков и допълва, че ако тази система се възобнови, въздухът ще стане по-чист и свеж, биха се появили естествени възможности за велоалеи и места за отдих и игра.
"Това би отнело десетилетия да се изпълни, но е важно да се постави като цел", заявява Янков.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Елена Веселинова е студент по медицина в СУ "Св. Климент Охридски", а Рая Баева – студент по фармация. Специализация в Тунис – пустиня, оазиси, бедуини и камили. В Италия – "студентска" Болоня и "аристократична" Флоренция. История на фармацията – между Гален и Баба Яга. Спонтанно и интересно посещение в Будапеща – на бяло вино и газирана вода...
Хюсеин Йеменджиев , преподавател от Бургаския университет, е един от хората, които дават пример в България за успешен трансфер на научни иновации в бизнеса. Неговата компания, EnovaH2O, създава иновационни решения за мониторинг на качеството на водите и през 2018 година печели наградата за най-добър стартъп в Европа в категорията "Вода". В..
В рубриката " Въпреки мрежата " гостува Иглика Иванова , член на УС на Коалицията за медийна грамотност с фокус върху европейската и национална политика в областта на медийната грамотност. Тя ни гостува в качеството си на редактор на българската версия на " Уикипедия " . Защо ще говорим за "Уикипедия"? Защото, най-вероятно, изобщо не сме..
Барселона по Коледа - това е едно платно, чийто художник е светлината. Тя танцува с времето и цветовете. Градът, който винаги пулсира с динамиката от туристите, забързания начин на живот, културата и морския бриз, през декември е обгърнат от едно меко, почти интимно вълшебство. Слънчевият вятър носи аромата на испанския коледен сладкиш турон, на..
На всички ни е известно, че раждането на Спасителя разделя историята на човечеството на два етапа – преди и след Христа. По какви причини става това деление, защо в Стария Завет Бог дава Своето откровение на избрания израелски народ и защо в Новия Завет този народ е отхвърлен и Бог сключва нов завет, с всички повярвали в Неговия Син? Отговор на..
Дамяна Велева от "Свободна Европа" е наградена от Антикорупционния фонд в категорията "Млад журналист" за текста ѝ: "Частен град Доспат". Как протести..
Емблематични произведения от различни периоди от творчеството на Панчо Владигеров ще прозвучат в аранжимент за глас, ударни инструменти (ксилофон и..
"Когато ме питат за кого е предназначено представлението, което правя, аз отговарям – за всички хора, малки и големи, у които детето е живо и които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg