Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе акцентът в разговора с доц. Ива Гаврилова. Като опитен хирург нашият гост поясни как да познаем кожния меланом, какви са реалните прояви и симптоматика, как се диагностицира и лекува.
Разбира се, хирурзите са радикални професионалисти и за тях оперативното лечение е първостепенно, но доц. Гаврилова разказа за различни терапевтични схеми и медикаментозно лечение, което е не по-малко ефективно. И най-позитивното е, че съвременните терапии водят до много добра преживяемост на пациентите.
Преди да стигнем до същността на разговора, началото бе посветено на различни общочовешки въпроси: за семейството, за родословието, за кариерата. За тези две години от последната ни среща в ефир, доц. Ива Гаврилова бе отгледала малката си дъщеря, бе успяла да се хабилитира и вече е доцент. "И въпреки майчинството и останалите грижи, за периода на този дълъг отпуск, нито за миг не съм спирала да работя" – поясни тя.
Говорихме и за БАДО – Българската асоциация по дерматоонкология, в която доц. Гаврилова е деен участник и двигател на редица инициативи. Една от тях – поддържането на регистър за България, част от европейските правила и норми за следене и анализ на редица болести. Като координатор за нашата страна тя поддържа българските данни, свързани с туморите по кожата, в общия европейски регистър.
Във втората част на седмичното издание "За здравето" по телефона се включи проф. Иван Гаврилов. В град Монтана и в Троян водещият хирург на гърдата има редовни съботни прегледи с определена цикличност. Така, освен в Националната онкологична болница (УСБАЛО), където е началник на Клиниката по гръдна хирургия, проф. Гаврилов помага и на много жени от цялата страна. Отличен лекар и забележителен родолюбец, баща на нашата събеседничка, разговорът с него протече в познатото русло – род, семейство, фамилните ценности, уроците на родителите. А това, което доц. Ива Гаврилова е научила и наследила от своя баща, е работохолизмът и всеотдайността към пациентите.
Ако слушате редовно "Покана за пътуване" ще си кажете "Тези хора кога изкачиха връх Митикас в Олимп, кога се върнаха от обиколката на Анапурна". Но това е факт! Албена и Павел Благеви ди дойдоха в София да отбележат 68-ия рожден ден на мъжката половинка от семейството. Дамската отпразнувала същата възраст в планината. Помолих ги да разкажат за..
Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или..
"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..
Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..
"Ако не бяха те" е темата по която ще творят участниците в XII Международен литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена", организиран от Центъра за еврейско българско сътрудничество "Алеф". Конкурсът стартира на 1 октомври, а малко по-късно за наградените участници в тазгодишния конкурс беше организирана..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg