Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тихомир Безлов: България през последните години е една много по-спокойна страна в сравнение със Западна Европа

Тихомир Безлов
Снимка: Савина Спасова, БНР

В края на една година, преминала в сякаш непрестанно увеличаващата се агресия, търсим причините за нея и за онова, което се случва в обществото ни.

В "Нашият ден" разговаряме с експерта от Центъра за изследване на демокрацията Тихомир Безлов.

По думите на госта Европа се намира в политическа криза на фона на най-голямата война след Втората световна война – тази в Украйна. Икономическото бъдеще на Европа също е неясно поради създаването на нови индустрии и опитите за конкуренция с Китай и САЩ.

България се намира на края на Европейския съюз и недалеч от друга голяма военна и политическа криза в Близкия изток. В тези международни условия страната ни се върти в поредица от избори, които усилват недоверието сред обществото.

На фона на външната и вътрешна нестабилност агресията става по-видима.

Центърът за изследване на демокрацията се занимава с проявите на престъпност и с девиантното поведение като цяло, пояснява Безлов.

Според експерта България през последните години е една много по-спокойна страна в сравнение със Западна Европа.

Класическото статистическо изследване за броя на предумишлените убийства в страната сочи, че те са около 72 на година – драстично по-малко от убийствата през 90-те и дори от тези през периода на социализма, по думите на Безлов.

В момента започва тенденция на затваряне на големи индустриални чужди предприятия у нас заради икономическите трудности на големите европейски компании. На този фон средният доход на българите е сравнително по-висок от този преди 10-20 години, казва Безлов.

По отношение на престъпността демографията е най-големият фактор, заявява експерта. Най-често срещаните извършители на престъпления в западния свят са момчета и мъже между 15-30 години – група, която от началото на века до днес в България е намаляла с 1/3 поради ниска раждаемост и миграция.

Изглежда, че агресията се е повишила, защото днес тя по-лесно се показва – такава линия задават социалните мрежи и по-младото поколение.

Що се отнася до мигрантите, Безлов заявява, че Западна Европа е била крайно добронамерена и толерантна спрямо тях, което е довело до дестабилиация в много спокойни страни като например Швеция. Източна Европа е била враждебна от самото начало, а и повечето от мигрантите не са търсели убежище в региона. 

Интеграцията на голям брой хора е илюзия и това се е усетило в цяла Западна Европа, по думите на Безлов.

Разговорът преминава към темата за одобрението спрямо агресора Русия, което продължава да съществува в България. От позицията на страна, която е на първо място в света по симпатии към Путин през 2019 година, днес България бележи рязък спад на одобрението според данни на международни и национални проучвания, обръща внимание Безлов.

Твърдото ядро на подкрепа към Русия е около 25 % и обхваща по-възрастното поколение и населението извън големите градове, уточнява експертът.

Украинците добре се интегрират в България и бързо научават български език за разлика от руските граждани, допълва Безлов.

За агресията в моловете Безлов заявява, че нашумелите случаи са били естествен социален експеримент. Камерите са превърнали проявите на насилие в тема на деня. Днес тя вече е затихнала.

Целия разговор чуйте в звукоивя файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Несигурното, но адаптивно младо поколение: Изводи от мащабно проучване

През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..

обновено на 01.04.25 в 14:38

Птиците и щастието: Как 1 април ни напомня за връзката им

Освен Ден на шегата, 1 април е и Международен ден на птиците – една от най-старите дати в природозащитния календар . По този повод д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет и част от общността "Дивата София" споделя своите наблюдения за връзката между присъствието на птици в ежедневието ни и усещането за щастие...

обновено на 01.04.25 в 14:03

Мила Ненова: Инвеститорите в България заслужават признание за труда си

В навечерието на връчването на наградите "Инвеститор на годината", Мила Ненова , изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции, сподели в ефира на "Нашият ден" важността на тези награди за икономиката на страната и усилията, които се полагат за подобряване на инвестиционния климат в България. Тя подчерта, че събитието е не само..

обновено на 01.04.25 в 11:49
Зорница Гъркова и Ангел Живков

Обратно в училище

Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако вземем само един от показателите – постоянно увеличаващият се брой на учениците – няма да сгрешим, ако допуснем, че тази гимназия дава надежда за бъдещето на селското стопанство в България. За..

публикувано на 01.04.25 в 10:50

Клуб по орнитология стартира в Деня на шегата

1 април е не само Денят на шегата, а и Международният ден на птиците. Във Велико Търново днес, от 18:00 часа, в ТАМ – пространство за културни събития и социални инициативи, ще бъде създаден клуб по орнитология "В света на птиците". Негов инициатор е екологът Красимир Христов. С него разговаря редакторът Ани Маринова. Слушайте! 

обновено на 01.04.25 в 09:31