Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правото да грешиш във фотографията

Снимка: photoworld.bg

Първата среща от новата инициатива на Photoworld, наречена "Уроците на неуспеха", събра известните съвременни фотографи Валерий Пощаров, Пенко Скумов и Свилен Начев в рамките на едноименна дискусия. Говорим и с тримата в "Какво се случва" по въпросите какво е успех и какво неуспех в полето на фотографията днес.

"Хората често си задават технически въпроси, но ние сме в сферата на фотографията, която се прави като лично изкуство – казва Пенко Скумов, който в момента е съосновател на Street Photography Lab – Тя не се прави по поръчка, тя е артистична фотография. Затова акцентираме на психологическото ниво, отдавна сме преминали границата на това да говорим за техническите провали. Творческият път ни среща с философски въпроси– Що е успех във века, в който живеем? Само с комерсиалното ли се измерва той днес? Дали това, което правим, вече е правено?. Много често използваме думата критерий, но високи критерии се поставят само след добро познаване на историята на изкуството."

Валерий Пощаров, носител на международни награди и създател на фондация "ФотоАнтология", счита, че фотографията, както и много други изкуства, се подчинява на един съществен екзистенциален феномен– този на откриването. "Мисля, че е необходимо човек да поставя себе си в позиция в която да си позволи да греши. Именно тогава опитва нови възможности и изследва нови терени. Мястото, което един проект има не зависи само от нашата гледна точка, много е важно да гледаме на него като език, с който искаме да комуникираме посланието. Независимото творчество още не е култура. От друга страна е процесът по остойностяване на това творчество"

Чуйте Валерий Пощаров, Свилен Начев и Пенко Скумов в "Какво се случва".


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седемте смъртни гряха в седем платна на Албино Пити

Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..

публикувано на 10.05.25 в 09:45
Джими Тюрел, ДЕСЕТ, 2025 – кадър Fred Moon

Навътре в града, навън от системата

В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..

публикувано на 09.05.25 в 17:25
 Димитър Узунов (вляво) и Емил Янев

Един ренесансов персонаж от XXI век

В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..

публикувано на 09.05.25 в 16:25

Какво е чудо станало в Япония

В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..

публикувано на 09.05.25 в 15:20

Пловдив се обогатява с уникално културно пространство – "Ателие 47"

Ново културно пространство отвори врати в Пловдив преди дни. Мястото се казва "Ателие 47" и програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие. Чуйте интервюто на Юлия Владимирова със създателите на..

обновено на 09.05.25 в 11:32