Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оркестровият живот в столицата от края на XIX век до 1946 година в три тома

Снимка: "Сиела"

Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България".

В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев, изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година.

В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата страна, прочита милиони страници информация за оркестрите, концертите, турнетата и гостуващите звезди в Царска България, за да представи богатството на музикалния живот в столицата преди 1944 година.

Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" е само видимата част от един многопластов изследователски, културно-политически процес в институцията, по думите на д-р Андреев.

Този процес включва дигитализиране на всички програми на Софийската филхармония от 1944 година насам, дигитализиране на всички прояви в залата от момента на нейното построяване, събиране и подреждане на голямо количество архив.

Архивът включва данни за концертите на Царския симфоничен оркестър, на Академичния симфоничен оркестър, на Държавната филхармония към Народната опера, на много народни филхармонии и на Гвардейския оркестър.

Летописът представлява интерес за много широк кръг любители на музиката, музиканти и професионалисти и за първи път дава цялостно описание на почти 2 300 концерта от музикалния живот на България.

По време на проучването д-р Андреев се натъква на вълнуващи артефакти. Печатът на първата българска филхармония изкуствоведът открива на битака.

"Половината ни история е на българския битак", заявява с горчивина д-р Андреев.

За своето авторско присъствие в томовете съставителят казва: "Исках да оставя времето да говори за себе си."

В рамките на утрешното събитие летописът ще представи проф. д-р Елисавета Вълчанова-Чендова заедно със съставителя изкуствоведът д-р Андрей Андреев и идейния вдъхновител маестро Найден Тодоров.

Повече – чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Константин Илиевски

Маестро Илиевски: Всяка репетиция е ново откритие

В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио . Той сподели своята визия за музиката, работата с оркестъра и предизвикателствата, които съпътстват диригентската професия. Всеотдайност и интензивност в работата с оркестъра..

обновено на 31.03.25 в 13:23

Занаята на линогравюрата

Младият артист Ана Аврамова прави скок от специалността си на пиар към творческия занаят на линогравюрата. Първоначално има мечта да отговаря за музикални фестивали и има кратка, но изпълнена с щастие кариера на барабанист. Въпреки че сега това е в миналото й сега се смее, че тогава е виждала сериозно бъдеще с бандата си. Пандемията промени много..

публикувано на 31.03.25 в 12:10

"Мръсно" на Боряна Пандова и 13-ото Международно фотобиенале "Фодар"

За тринадесетото международно фотобиенале "Фодар", което – отбеляза 25 години от първото си издание през 1999, е разговорът с председателя на "Фодар" и куратор на изложбата д-р Антоан Божинов. А специален гост на предаването е Боряна Пандова, която представя своята изложба "Мръсно" – част от нейния цикъл "Обекти на невниманието". Неделя от 22.00 по..

публикувано на 31.03.25 в 11:30

Трябва ли да си идеалист на 20?

" Ако не си идеалист, когато си на 20 години – значи нещо ти има. Идеалист ли си обаче, когато си на 40 – със сигурност нещо не ти е наред“, каза пред " Артефир " хърватският режисьор Звонимир Муниврана. Той е завършил психология в Загребския университет, след което учи кино и сценични изкуства в Института " Лий Страсбърг " в Лос Анджелис...

публикувано на 31.03.25 в 10:10

От мечти до реалност: Истории от махалата

На последния ден от месец март, на Сцена "Централни хали", ще се проведе моноспектакълът на Наталия Цекова. Представлението разказва за свят, изпълнен с мечти, надежда и абсурдни комични ситуации. В него ще видите циганка, която трябва да крие самоличността си, за да има работа, както и как се провеждат циганските сватби, изпълнени с много смях и..

публикувано на 31.03.25 в 09:44