Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До март 2025 г българските деца могат да участват в конкурс за географска карта

Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА).

"БНР подаде една голяма ръка при организирането на първия конкурс за детска географска карта, тъй като тогава през далечната 1999 година именно от трибуната на БНР обявиха старта на тази инициатива. През следващите години организираха срещи – разговори в различни училища, за да разясняваме условията и възможностите.

В конкурса могат да участват деца до 15 годишна възраст, като са разпределени в четири групи", съобщи в предаването "Следобед за любопитните" проф. Теменужка Бандрова, ръководител на катедра "Фотограметрия и картография" към Университета по архитектура, строителство и геодезия. "Темата на конкурса тази година е определена от Международната картографска асоциация и е "Maps in Everyday Life" т. е. карти в нашето ежедневие или как използваме картите всеки ден. Това ще е темата и на следващия конкурс, а конкурсите се провеждат през две години", допълни доц. Силвия Маринова от УАСГ.

Проф. Теменужка Бандрова и доц. Силвия Маринова от УАСГ
Максимален размер на рисунките – А3 (420 mm x 297 mm), а участникът, получил най-много гласове от журито, ще получи голямата награда – графичен таблет за рисуване.

"Шестте най–добри карти ще бъдат представени на международна изложба по време на 32–та Международна картографска конференция в гр. Ванкувър, Канада, за периода18-22 август 2025 г. Картите могат да се изпращат до началото на март 2025 година", обобщи проф. Бандрова.

Разговорът на Ани Костова с проф. Теменужка Бандрова и доц. Силвия Маринова от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54