"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола, в който живеем", казва през 1993 година режисьорът Рангел Вълчанов. В етапа на живота, от който сме част в момента, е много хубаво да си припомняме думите, които наистина имат значение. Въобще е хубаво да помним незабравимите. Точно с тази цел – да помним, да уважаваме, да осмисляме, да ценим – журналистката Виолета Цветкова пише "Насаме с незабравимите". Книга с 45 разговора с някои от най-известните и обичани български актьори, писатели, кинаджии, художници и учени, които вече не са между нас, но следите им остават. Сред тях са Катя Паскалева, Георги Калоянчев, Тодор Колев, Стоянка Мутафова, Стефан Данаилов, Валери Петров, Леда Милева, Крикор Азарян, Иван Андонов, Коста Цонев, Димо от P.I.F. и други.
Без да имат претенцията за изчерпателни творчески портрети на личностите, за които разказват, текстовете в книгата са по-скоро моментни снимки на техния професионален, емоционален и обществено ангажиран поглед в даден период от живота им, често на фона на общо случващото се у нас и по света. С това някак се превръщат в пъстър и вълнуващ портрет на българското общество през последните 30 години. В това общество от спомени откриваме НЕсърдити старчета, НЕостарели любимци, НЕподражаеми дами, НЕзабравени вдъхновители, заради които можем да си кажем: "Искаме и ние като тях!".
Всички текстове, побрани в "Насаме с незабравимите", са се случили тъкмо така – насаме с Виолета Цветкова (на снимката в текста). Те са плод на дългогодишната ѝ работа като журналист – редактор, отговорен редактор и завеждащ отдел "Култура" във вестниците "Континент", "Новинар", "Труд" и в сп. "Паралели".
"Аз самата много се вълнувах през тези повече от 30 години, през които правех големите си интервюта" – казва авторката. – "И не знам, някак си приемаха ме, отваряха душите си. Много от тях ме канеха вкъщи, отваряха домовете си, отваряха архивите си. Ето сега си спомням, Тодор Динов - този легендарен режисьор аниматор, - той вече беше много възрастен, когато го помолих за интервю и той ме покани вкъщи и ми показа цялата си библиотека, рафтове с много книги, и ми каза: "Виолета, тук е целият ми архив, тук е целият ми живот!". И отваряше ли отваряше шкафове, показваше рисунки, сценарии, много неща. Ами как да не се вълнува човек?!"
Всяка една от тези 45 личности допуска Виолета Цветкова в личния си свят, а тя подхожда към отделния свят с отношение и уважение.
"Стоях пред тях, стараех се да съм на заден план, те да са на предна линия, да дам на тях думата, тях да покажа, да представя. Аз можех само да ги насочвам с въпросите си, да се опитвам да извадя от спомените им, от разсъжденията им неща, които вълнуват читателите, които вълнуват мен, които вълнуват всички у нас през тези дълги години на преход, и слава богу - те го правеха", обяснява Цветкова.
Защо журналистката често си припомня думите на художничката Магда Абазова, която всяка сутрин си казва: "Хайде, чакат те велики дела, а ти си губиш времето в сън!", и коя е Сълза Петканова, оказала толкова силно влияние върху авторката на "Насаме с незабравимите"?
Как всъщност Виолета Цветкова усеща, че настъпил моментът да се появи книгата ѝ с разговори портрети? Чуйте в звуковия файл.
За трети път спектакълът "Елементарните частици" на Народния театър – интерпретация на режисьора Крис Шарков по едноименния роман на Мишел Уелбек – излиза извън пределите на България. След завоюваните две награди – за сценографско постижение на Никола Тороманов и за най-добър млад актьор на Мартин Димитров – от Балканския театрален фестивал "Театър на..
Сила, власт, война, опозиция, подигравки и сексуалност – всичко това се смесва във войнствената природа на човешкото състояние. Там, където се ражда и изкуството. Това изкуство, което може да бъде мощен инструмент за културна дипломация. Именно този инструмент може да преодолява езикови и културни бариери, да насърчава международните отношения и..
Филмът "Радио Африка" е първият български филм за африканската музика , както и първата подобна продукция, която събира български и африкански артисти, които да споделят своята визия по определена тема. Един филм за почитателите на африканската музика, както и за онези, които тепърва ще се запознаят с богатството и разнообразието на тази култура. Филмът..
От 11 до 16 май Шумен беше домакин на традиционния фестивал "Друмеви театрални празници". Конкурсната програма на престижния театрален форум включва единствено представления, създадени по български текстове, като на най-добрите от тях се присъждат награди в няколко категории. В програмата на тазгодишното 34-то издание на фестивала участваха..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания остават актуални и днес? Каква е ролята на социалната поезия и музика в съвременното общество, и как различните поколения я припознават и преживяват? Заедно с: Нели Недева-Воева, Доротея Монова, проф...
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов,..
Емоционалната интелигентност (EQ) се открива в способността да разпознаваш, разбираш и управляваш собствените си емоции, като това включва и..
Най-дълго поставяният американски мюзикъл в историята пристига да дебютира пред родните меломани като част от своето европейско турне, за да оживее в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg