Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празнична Гърция с дъх на канела и цитруси

Онируполи, Драма
Снимка: Тур. агенция

Традиционно много българи избират да прекарат коледните и новогодишни празници в Гърция, а тя ги очаква с мирис на канела и цитруси.

Редакторът Наталия Маева разказва в "Нашият ден" как протичат празничните дни в южната ни съседка и какви обичаи спазват гърците на Рождество и Нова година.  

В Гърция семействата са големи, по празниците цари суматоха и топла атмосфера, по думите на Маева.

Православният храм има огромно значение в празничните дни. Хората се обличат официално и прекарват деня в църквата.

Коледарски песни огласят празника и в Гърция, където малките деца свирят на триъгълник и пеят "каланда".  За своите изпълнения те получават лакомства или дребни пари в знак на благодарност. Коледуването се повтаря три пъти – на Бъдни вечер, на 31 декември вечерта и в навечерието на Богоявление.

Сладките са задължителна част от празника и символизират сладостта на домашния уют. Най-вкусните гръцки коледни сладкиши са "меломакарона" (медени сладки), "курабиедес" (маслени бисквити, поръсени с пудра захар) и диплес.

Когато гърците посещават домовете на своите роднини или близки, те носят със себе си камък, който хвърлят на прага на домакините. Ако камъкът е голям, те пожелават: "Нека богатството на домакина бъде толкова тежко, колкото този камък." Ако е малък, казват: "Нека проблемите на домакина бъдат толкова малки, колкото този камък."

Точно в полунощ на Нова година домакинът разбива нар в стената и ако семената се пръснат из целия двор, семейството ще се радва на късмет.

В навечерието на Нова година гърците играят карти. Смята се, че така проверяват късмета си и който спечели играта, ще има щастлива година.

Вместо баница с късмети, през целия януари се реже Василопита с паричка. Който намери паричката, ще е най-големият късметлия през Новата година. Гръцката Василопита наподобява козунак и задължително е  сладка.  Легендата разказва, че Св. Василий тайно раздавал на бедните хлябове със скрити монети вътре, за да ги зарадва за празниците.

Най-близката дестинация, която ни пренася в приказния коледен свят, е "Онируполи" в Драма ("Град на сънищата"). Намира се само на 260 км от София и ще приема посетители до 6 януари. Тази година се навършват 21 години от началота на тази инциатива.

В дървените къщички, богато украсени с коледна украса, се предлагат вкусна храна, сувенири и подаръци. На сцената в парка всяка вечер местни изпълнители се грижат за доброто настроение.

Цялата картина е като оживяла коледна картичка – работилници  на Дядо Коледа, къщички на приказни герои, забързани джуджета, безброй лампички и лакомства. Това е Коледният град в Драма.

Една от най-посещаваните къщички е Пощата на Дядо Коледа. Тук всички деца, а и някои възрастни идват, за да напишат своите желания за подаръци.

Само на няколко метра от Пощата, седнал уютно до камината, Дядо Коледа чака да чуе лично какви подаръци искат децата.

Повече – чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05

Завистта и клеветата

В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..

публикувано на 27.07.25 в 09:35
Валентин Вълканов

Борисов и Пеевски – феномените на българската демокрация

Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус"  днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..

публикувано на 26.07.25 в 09:05
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20

Обжалване пред НЕЛК

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..

публикувано на 25.07.25 в 14:35