Традиционно много българи избират да прекарат коледните и новогодишни празници в Гърция, а тя ги очаква с мирис на канела и цитруси.
Редакторът Наталия Маева разказва в "Нашият ден" как протичат празничните дни в южната ни съседка и какви обичаи спазват гърците на Рождество и Нова година.
В Гърция семействата са големи, по празниците цари суматоха и топла атмосфера, по думите на Маева.
Православният храм има огромно значение в празничните дни. Хората се обличат официално и прекарват деня в църквата.
Коледарски песни огласят празника и в Гърция, където малките деца свирят на триъгълник и пеят "каланда". За своите изпълнения те получават лакомства или дребни пари в знак на благодарност. Коледуването се повтаря три пъти – на Бъдни вечер, на 31 декември вечерта и в навечерието на Богоявление.
Сладките са задължителна част от празника и символизират сладостта на домашния уют. Най-вкусните гръцки коледни сладкиши са "меломакарона" (медени сладки), "курабиедес" (маслени бисквити, поръсени с пудра захар) и диплес.
Когато гърците посещават домовете на своите роднини или близки, те носят със себе си камък, който хвърлят на прага на домакините. Ако камъкът е голям, те пожелават: "Нека богатството на домакина бъде толкова тежко, колкото този камък." Ако е малък, казват: "Нека проблемите на домакина бъдат толкова малки, колкото този камък."
Точно в полунощ на Нова година домакинът разбива нар в стената и ако семената се пръснат из целия двор, семейството ще се радва на късмет.
В навечерието на Нова година гърците играят карти. Смята се, че така проверяват късмета си и който спечели играта, ще има щастлива година.
Вместо баница с късмети, през целия януари се реже Василопита с паричка. Който намери паричката, ще е най-големият късметлия през Новата година. Гръцката Василопита наподобява козунак и задължително е сладка. Легендата разказва, че Св. Василий тайно раздавал на бедните хлябове със скрити монети вътре, за да ги зарадва за празниците.
Най-близката дестинация, която ни пренася в приказния коледен свят, е "Онируполи" в Драма ("Град на сънищата"). Намира се само на 260 км от София и ще приема посетители до 6 януари. Тази година се навършват 21 години от началота на тази инциатива.
В дървените къщички, богато украсени с коледна украса, се предлагат вкусна храна, сувенири и подаръци. На сцената в парка всяка вечер местни изпълнители се грижат за доброто настроение.
Цялата картина е като оживяла коледна картичка – работилници на Дядо Коледа, къщички на приказни герои, забързани джуджета, безброй лампички и лакомства. Това е Коледният град в Драма.
Една от най-посещаваните къщички е Пощата на Дядо Коледа. Тук всички деца, а и някои възрастни идват, за да напишат своите желания за подаръци.
Само на няколко метра от Пощата, седнал уютно до камината, Дядо Коледа чака да чуе лично какви подаръци искат децата.
Повече – чуйте в звуковия файл:
Благотворителният базар "Купи книга, дари надежда" ще бъде проведен днес, между 10:00 и 17:00 ч ., в централното фоайе на Ректората на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Събитието се организира от Студентския съвет при Алма матер, а събраните средства ще бъдат дарени на училище за деца в неравностойно положение в търновското село..
Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена. Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..
За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..
На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..
Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg