Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рождество и Ханука

Храм „Рождество Христово“ и Софийската синагога

Днес християните от цел свят отбелязват Рождество Христово, а довечера евреите  посрещат своя празник на Светлината – Ханука. И българи и евреи ще се съберат в своите храмове, ще запалят своите свещи, за да осветят те не само сградите отвътре, но и душите на вярващите... Какъв е за всяка общност празника и как различните софийски храмове събират хората около себе си – за това разказваме в "Познати и непознати" ...

Независимо осъзнава или не, но цял живот човек върви към своето съвършенство, за да може един ден сам себе си да превърне в храм и там да срещне своя Бог. Тези, които успяват, захващат се да строят храмове за другите, за да ги улеснят в дерзанието им. И тези храмове събират хората около себе си и в себе си и така се превръщат в място на причестяване, място на об-Единение. Един от най-новите християнски храмове в София е храм "Рождество Христово" в кв. Младост. За неговата кратка история и за мястото му в живота на хората ни разказва Велина Тодорова – директор на Енорийския център към храма. С нея ви среща Катрин Димитрова.

Казал някога един живял по нашите земи мъдрец – "Имаме своето раждане и го празнуваме всяка година, но дали със същото желание се стремим и към своето Рождество" Какво е искал да каже този мъдрец, замисляме ли се за и за своето Рождество, отдавайки значение най-вече на рождените си дни ...За всичко това разговаряме с отец Кръстин Апостолов от храм "Св. Димитър" в Панчарево,

Храмовете, които строим като места за моление и духовни крепости, са символ на Светлината Божия, която е неотлъчно с нас. За историята на Софийската синагога – шедьовър на архитектурната мисъл и една от емблематичните сгради на столицата, ни разказва София Коен – доскорошен председател на Централния израилтянски духовен съвет...


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

При Дядо Коледа… през август

По Коледа всички погледи са вперени в Лапландия – мястото, където Дядо Коледа живее цяла година. Спазвайки веруюто да ви разказваме и за най-известните места от необичайна гледни точки,   ще ви представим родината на щедрия старец през  противоположния сезон - лятото. Биляна Траянова от предаването "Без багаж" е посетила селището на Дядо Коледа в..

публикувано на 24.12.24 в 18:10
Александра Русева, проф. Андреана Ефтимова, Венета Гаврилова, Невена Георгиева и Дарина Ангелова

Студенти коментират думите на 2024 година

Настроени за сериозна равносметка на събитията, белязали отминалите месеци, всяка година леко се озадачаваме от думите, избрани от големи световни речници и издателства като "дума на годината". Вторият поглед обаче и информацията за начина на избор хвърля върху картината друга светлина или най-малкото показва колко различни са вълненията на тези..

публикувано на 24.12.24 в 11:05

Космическата 2024 година

Надпреварата за Космоса е в разгара си и от научна гледна точка годината беше благополучна за космическите технологии и проучвания. Във "Време за наука" Никола Кереков представя най-важните акценти от Космическата 2024 година. Кой стигна до Луната,  какво се случи по пътя към Марс, как върви мисия Уран, кой свири на цигулка в Космоса и..

публикувано на 24.12.24 в 10:58

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20
Гл. ас. Ива Станоева

Интересни факти за народните костюми у нас от края на 19-и век

Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..

публикувано на 21.12.24 в 08:15