В рубриката "Темата на деня" разгледахме идеята за мир и разбирателство не само по празниците, но и през цялата година. Как е възможно това? Пример за отговор ни дадоха няколко семейства, които споделят общото си пространство в един жилищен блок в столичния квартал "Враждебна".
Жителите на блока са създали уникална общност, която живее в хармония, доверие и подкрепа. Това не е просто кооперация – това е малко общество, където хората се чувстват като част от едно голямо семейство.
Семействата от 38-те апартамента са изградили трайни връзки, които се простират отвъд обичайното съседско общуване. Те споделят всекидневието, отглеждат заедно децата си, празнуват заедно и дори прекарват летните си ваканции като група. Нели и Ралица, две от жителките на блока, разказаха повече за този необикновен начин на живот:
"Споделяме радости и тревоги, но повече са щастливите моменти – игрите на децата, празниците, летата, които прекарваме заедно. За 15 години не съм забелязала никакво сдърпване – спорим единствено дали да ядем диня или пъпеш през лятото пред блока", споделя Нели.
Едно от най-забележителните неща в този жилищен блок е тяхното желание да отбелязват празниците заедно. Още с влизането във входа се усеща празничната атмосфера – голяма елха, украса по етажите и специална пощенска кутия за писмата до Дядо Коледа. Радостта в очите на децата, когато получават подаръците си, е неописуема.
"За втора поредна година всички ще празнуваме Нова година заедно. За тези, които не са с нас, правим видеовръзка, защото е важно да бъдем близо един до друг," разказва Ралица.
Общността не се ограничава само до празниците. Съседите организират групови пътувания и приключения. Те са изкачвали Черни връх заедно, били са на море в Гърция, а тази година са избрали българското Черноморие. Децата също създават приятелства, които укрепват през времето, прекарано заедно.
"Не си омръзваме", шеговито добавя Нели. "Дори когато се разделим, си липсваме и винаги поддържаме връзка."
Слушайте!
Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на грижата един към друг. Такъв е и случаят на Станислав Минчев – основател на платформа, която цели да помогне на хората да намират изгубени или откраднати вещи. Станислав Минчев е създателят..
Шрифтът "VFU" (Visionary Font Ultra), създаден от Володимир Федотов, студент в трети курс на специалност "Графичен дизайн" във Варненския свободен университет (ВСУ) "Черноризец Храбър", получи признание на международно ниво . Той е един от тримата представители на България, селектирани за участие в изложбата на престижното Международно триенале на..
Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане. Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин. Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg