Каква беше 2024 г. според консултантите на предаването "Законът и Темида"? С какви предизвикателства се сблъскаха и с какви очаквания стъпват в новата година споделят проф. Ирена Илиева, проф. Таня Йосифова, проф. Илин Савов, адв. Елка Пороминска, д-р Орлин Колев и адв. Христиан Митев.
За работата на Института за държавата и правото, за предизвикателствата пред Европейската комисия срещу расизма и нетолерантността и за надеждите и очакванията, свързани с предстоящата 2025 година – чуйте равносметката на проф. Ирена Илиева, директор на Института за държавата и правото, член на управителния борд на Агенцията за основните права на ЕС, член на Европейската комисия срещу расизма и нетолерантността на Съвета на Европа:
Проф. Таня Йосифова, експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара разказва за своята ползотворна и предизвикателна 2024 година, изпълнена с международни участия на тема изкуствен интелект, информационна сигурност и регулации. Тенденциите в близкото бъдеще са свързани с криптовалутите и ИИ, по думите на проф. Йосифова – чуйте в звуковия файл:
Проф. Илин Савов, комисар, експерт по киберсигурност, заместник-ректор на Академията на МВР споделя, че изминалата година е била една от най-динамичните в личен и професионален план. Положени са основите на единствения по рода си Институт за продоволствена сигурност към Тракийския университет, изтъква проф. Савов.
Една от важните теми на 2025 година ще бъде тази за квантовите процеси и нашата сигурност в променящата се информационна, технологична и научна среда – чуйте в звуковия файл:
Адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати, в качеството си на консултант на предаването "Законът и Темида", през изминалата година засегна важни теми от личния свят на слушателите – правото на пенсия, измененията в Закона за адвокатурата и Гражданския процесуален кодекс, казуси свързани с наследяването, собствеността, домашното насилие, промените в Семейния кодекс и тайната на осиновяването, както и темата за правната помощ за гражданите в затруднено материално положение.
Адв. Пороминска споделя, че към всеки слушателски казус подхожда с вълнение и отговорност – чуйте в звуковия файл:
Д-р Орлин Колев, преподавател по конституционно право в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски", изпраща 2024 година с голям заряд за бъдещето и благодарност, че предизвикателствата, които е посрещнал, са били само професионални – чуйте в звуковия файл:
Адв. Христиан Митев, носител на призовете "Юрист в медиите" и "Адвокат на годината" за 2024 година, изразява своята благодарност за получените професионални отличия и пожелава на себе си и своите колеги да продължат да доказват, че правото все още е изкуството на доброто и справедливостта – чуйте в звуковия файл:
Преди осем години Росен Маринов от Горна Оряховица купува заедно със семейството си двете последни оцелели къщи в отдалечена махала на севлиевското село Кръвеник и започва да възстановява както къщите, така и пасищата в района. До къщите се стига трудно, въпреки усилията на Росен да облагороди пътя. През 2022 г. той се установява за постоянно в..
Водещият на предаването и Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg, по следите на европейските и световни събития. "Как тракторът кротко пасеше" – за съдържанието на тридневни запасни пакети за оцеляване в плана на Европейската комисия, или закъде сме без маникюристи, педикюристи и карти за игра? Възходът на европейските крайнодесни партии...
В поредния епизод на рубриката "Разговорът" се срещаме с проф. д-р Алексей Стоев – астроном, спелеолог, преподавател и председател на Българското пещерно дружество. Темата на разговора е историята и проблемите на пещерното движение в България, опазването и паспортизацията на пещерите у нас, както и липсата на Закон за пещерите. Повод за този..
"Екология на душата" е поредния междурелигиозен семинар за младите хора на България. Форумът събра близо 50 участници от 6 религиозни традиции от 13 населени места на България. Той е организиран от сдружение "Мостове" и Национален съвет на религиозните общности в България. Как младите хора, успяват да намерят път към различния, за диалога, за..
Цветелина Раденкова, представител на Младежко сдружение за мир и развитие на Балканите и Националния младежки форум, обсъди важността на младото поколение в процеса на вземане на решения на общинско и държавно ниво. Тя сподели своите виждания и за предстоящата Национална среща "Младежко участие", която ще се проведе през месец юни, както и..
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg