В рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден", Данита Зарачинова от сдружение "За Земята" сподели своята гледна точка за управлението на отпадъците в България и предизвикателствата пред постигането на устойчиво развитие.
"В България произвеждаме все повече отпадъци", заяви тя. "В по-добре развитите икономически държави също се генерират големи количества отпадъци, но там поне се използват ефективни практики за тяхното управление. У нас тези практики все още са слабо развити."
Според Данита, значителна част от отпадъците в България се депонират. "Това все още представлява метод за просто изхвърляне. Много голяма част от отпадъците отиват в сивите контейнери за смесен отпадък, което ги прави неизползваеми след това."
Нов доклад на "За Земята", озаглавен "Паралелна реалност", поставя под въпрос официалните данни за рециклирането. "Претендираме пред Европейския съюз, че рециклираме 61% от опаковките, но на практика тези данни не отговарят на истината. В половината от общините рециклирането е под 10%, а в 43 общини изобщо няма рециклиране", подчерта тя.
Основният проблем, според нея, се крие в разминаването между данните на организациите за оползотворяване на отпадъци и тези на общините. "Често липсват първоначални данни, което води до грешки и заблуждения."
"Разминаването идва оттам, че едните данни идват от организациите за оползотворяване на отпадъци от опаковки, другите от общините и се обобщават от Националния статистически институт. Нямаме първоначални данни, често това е много голям проблем."
За Данита решението е в подобряване на ефективността на системата за управление на отпадъците. "Трябва да има точни данни, прозрачност и ефективно рециклиране. Само така можем да постигнем реална промяна."
Слушайте!
На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как културата и литературата влияят върху формирането на личността и възгледите. Глишев споделя своите наблюдения за 2024 година, като я описва като противоречива – успешна в личен план, но на фона на..
В днешния епизод ще се потопим в един радостен момент от живота на две деца – братче и сестриче, които за първи път получават дългоочаквания подарък – домашен любимец. Деца, които доскоро дори не са мечтали за подобен дар, защото майка им – педантична чистница, винаги е поставяла хигиената и реда над техните желания. Понякога обаче родителското..
Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..
Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..
Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg