В последния си за годината епизод 572 "Трамвай по желание" отправя научно-романтичен поглед към космическия театър.
По създала се вече традиция гост в закриващия за 2025 г. спектакъл е астрономът доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски". Популярният астроном дълги години използва сценични средства за популяризация на науката - от годините, когато като млад учен участваше активно в състезанията "Лаборатория за слава", известни и с телевизионния си проект "Красива наука".
Трябва да напомним, че доц. Божилов е автор на редица лектории, студии, и книги, в които на популярен, дори приказен език разказва най-дългата и увлекателна приказка – историята на всичко. Ярък пример в това отношение е научнопопулярното му повествование "Непознатата вселена: в търсене на отговори на най-големите космически загадки" - вълнуващо пътешествие, което започва от Големия взрив и стига до границите на познатата Вселена.
"Дългият път към звездите" – този сценичен формат пък свързва театърът и астрономията - научно-популярен космически спектакъл, който ни въвежда в последните научни теории за произхода на Слънчевата система и живота във Вселената. Една звездна комедия, която разказва по интерактивен, забавен и хумористичен начин факти от науката за космоса и поставя важни въпроси за бъдещето на човечеството. Сигурно не се съмнявате, че в основата на този проект отново стои неизменният Влади Божилов – човекът, който пренася на родна почва мисионерското дело на гигантски за науката фигури като Карл Сейгън и Нийл Деграс Тайсън.
В аванс можем да анонсираме, че през април 2025 г. Влади и съмишлениците му ще направят премиера на най-новия си научно-театрален спектакъл от международната програма "Моля, попитай", който предпремиерно ще бъде представен в "Трамвай по желание".
"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg