Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-важните събития в литературата през 2024 година

Българският щанд във Франкфурт
Снимка: БТА

Изпратихме вероятно най-успешната година за българската литература. Съвременните български писатели живеят сред богатство от жанрове, стилове и езици, а талантът им все по-рядко се сблъсква с непреодолими граници.

Кои бяха интересните събития, литературните акценти, новите заглавия, които затвърдиха присъствието на българските автори върху световната литературна карта – коментар на Светлозар Желев в "Нашият ден".

С щандове, ярки присъствия и програми България взе участие в най-големите европейски панаири на книгата – в Лайпциг, Болоня, Франкфурт. За първи път се сбъдна мечтата за българско участие в Лондонския книжен панаир, ориентиран към книгоиздателския бизнес, продажбата на права, работата на литературните агенции, издателства и институции. Главната заслуга за това постижение е на Светла Дионисиева от Българския културен институт в Лондон, както и на Министерството на културата в България.  

Пример за резултатите от тази литературна политика е романът "Направени от вина" на Йоанна Елми, чиито права за издаване са продадени в над 20 страни.

Редица български автори ще излязат на чуждестранния книжен пазар тази година – Рене Карабаш, Захари Карабашлиев, Теодора Димова, Радослав Бимбалов, Момчил Миланов.

Важен културен акцент в изминалата 2024 година е първото издание на Черноморския международен литературен фестивал, който представя литературното поле и участниците в него от целия черноморски регион.

По думите на Желев НФК също е проявил желание за развитие в правилната посока. По програма "Преводи" тази година са разпределени 330 хил. лв., като възможността да се кандидатства на английски език е привлякла кандидатурите на близо 50 чуждестранни издателства, желаещи да издадат книги на български автори.

Българската литература усилено заговаря чужди езици. Благодарение на Мари Врина-Николов тази година във Франция са издадени пет български книги. Преводът на стихосбирката на Георги Господинов "Там, където не сме" донесе на Врина престижната френска награда за превод на поезия "Маларме".

Преводачката Джорджа Спадони бе отличена с наградата "Полски кот" за превода на книга с разкази от Деян Енев.

Романът "Случаят Джем" от  Вера Мутафчиева предизвика фурор в англоезичния свят и продължава да бъде превеждан на още световни езици.

Още за най-ярките български дебюти и книжните препоръки на Светлозар Желев – чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Искра Джанабетска

Силата на детската литература: Месеца на книгите и новите послания

Във връзка с Месеца на книгите, организиран от Асоциация "Българска книга", започнал на 2 април – Световния ден на детската книга, и продължаващ до 23 април – Световния ден на книгата, Искра Джанабетска , директор на Софийския международен литературен фестивал за деца и младежи и на платформата "Книговище", сподели своите мисли за значението на..

обновено на 03.04.25 в 12:19

85 години от рождението на Георги Заркин – поетът на съпротивата

На 3 април в 18:00 часа Чешкият център ще отбележи 85 години от рождението на политическия затворник, журналист и поет Георги Заркин, убит без съд и присъда по време на комунистическия режим в България. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския договор в..

публикувано на 03.04.25 в 11:13

Какво прави едно изкуство "кич"? Размисли чрез експозиция

"Тази изложба щеше да е кич" е кураторски проект на Андрея Гандева. Събитието е днес от 18:30 часа . С него се открива и новата локация на арт пространството КО-ОП на адрес: бул. "Димитър Петков" № 62, София. Изложбата проследява различни социокултурни политики, процеси и течения, оставили трайни следи във всички аспекти на живота ни. Тя..

публикувано на 03.04.25 в 09:55

Най-важните европейски сюжети, втъкани в гоблени

До 3 август в Националната галерия "Квадрат 500" е експонирана уникална колекция от западноевропейски текстилни пана (гоблени), създадени между XVI и XVIII в. Старинните гоблени постъпват в колекцията на НХГ през 60-те години на ХХ век от Българската народна банка, като част от фондовете на неосъществената Национална галерия за декоративно и приложно..

публикувано на 03.04.25 в 09:51

Фотокниги, номинирани за Dummy Award 2025, ще бъдат показани в изложба

На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните международни награди за непубликувани фотокниги, която се организира ежегодно от Музея на фотокнигата в Кьолн. PhotoBookMuseum е основан през 2014 г. в Кьолн като неправителствена организация, която..

публикувано на 02.04.25 в 16:33