Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празничният Ереван: Как арменците посрещат Рождество

| обновено на 03.01.25 в 13:34
Снимка: visityerevan.am

Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван.

"Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният дух се усеща навсякъде," споделя Лекова. Ереван е красиво украсен и носи празничен уют, който се простира отвъд новогодишните чествания. "Въпреки че през деня градът напомня за своето социалистическо минало, вечерта той се преобразява в истинска приказка," добавя тя.

Милена Лекова разказва и за посещението си в манастира, посветен на свети Григорий Просветител – първия, който въвежда православната християнска вяра в Армения. Манастирът се намира на около 40 километра от Ереван и е важна дестинация за местните хора по време на празничния период. "Храмът е изключително красив, а почти всички от околностите и селата около Ереван го посещават тези дни," споделя тя.

Интересен аспект на арменските празнични традиции е тяхната съсредоточеност върху семейството и близките. Лекова отбелязва, че местните жители нямат типични ритуали като украсяването на елхи, познати в други страни. Вместо това, основният акцент е върху посещенията при роднини и съвместното празнуване. Традиционните ястия заемат централно място в тези събирания. Едно от тях, което водещата е опитала, е "Ахаш" – супа, приготвяна предимно от говежди кости.

Празничната атмосфера в Ереван е уникална комбинация от история, религия и семейни традиции, които правят януари специален за арменците и техните гости.

Слушайте!
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26