Отглеждането на насекоми за агроиндустрията все още звучи екзотично в българското общество, но темата за новите храни става все по-актуална.
Рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя Мария Александрова, която ръководи проектите за иновации и устойчивост в Nasekomo – високотехнологична компания, базирана в България, специализирана в производството на протеини от насекоми за храна на животни и растения.
Основана през 2017 година, Nasekomo е най-големият производител на продукти от насекомото черна муха (Hermetia Illucens) в Централна и Източна Европа. Компанията разработва автоматизирано решение за развъждане на насекоми, което дава възможност за повишаване на качеството на органични отпадъчни потоци и странични продукти от агроиндустрията, превръщайки ги във висококачествени устойчиви съставки за храна на животни и естествени торове.
По думите на Александрова растениевъдството и животновъдството са изтощили почвата, затова са нужни алтернативни подходи в осигуряването на висококачествени хранителни продукти.
Секторът на индустриалното отглеждане на насекоми е млад. Насекомите са предмет на индустриална разработка от около 15 години, изтъква Александрова. Ето защо няма стандартизиран работен процес и всяка компания разработва свой собствен метод на работа.
Към компанията Nasekomo е създаден и Център по генетика на мухата, в който да бъде установено как функционират насекомите в индустриална среда и от какво се нуждаят за пълноценно съществуване.
"Новите храни са голяма тема, която изисква много работа", заявява Александрова.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg