В днешната рубрика "Епизоди от живота" обръщаме внимание на една тревожна тенденция, свързана с празничната пиротехника, и нейното въздействие върху дивите животни. Сигналът бе подаден чрез публикация в социалните мрежи с многозначителното заглавие "За пиратките, фойерверките, празниците, хората и животните...". В навечерието на новата година екипът на "Спасителен център – Зелени Балкани" бе изправен пред предизвикателството да се справи с последствията от масовото използване на пиротехника, довело до гибелта на стотици птици.
Руско Петров, ветеринарен лекар и оперативен управител на Спасителния център за диви животни към "Зелени Балкани", сподели в ефира на предаването "Нашият ден" подробности за драматичната ситуация.
"Денят беше натоварен, труден, тежък", сподели д-р Петров. Въпреки че и екипът на центъра отбелязва празника, техният дежурен ритъм бива нарушен още от 22 часа вечерта, когато започват да пристигат сигнали от Копривщица. Първоначалните данни за 200-300 мъртви птици будят тревога и екипът взема решение да се отправи към мястото.
"Още на следващия ден, около обяд, събрахме екип от служители и доброволци, включително студенти от Тракийския университет, и потеглихме към Копривщица," разказва той. Само за ден, докато се стъмни, те успяват да приберат 591 мъртви птици и 15 живи. Акцията продължава и на втория ден, като общият брой на намерените мъртви птици достига 1007, а 31 птици са спасени.
Д-р Петров подчерта, че реалният брой на загиналите птици вероятно е много по-голям. "Много от птиците бяха изядени от наземни хищници през нощта, включително от домашни котки," пояснява той, като допълва, че колонията от птици е била разположена само на 200-300 метра от населеното място.
След прибиране на оцелелите птици, първото, което екипът прави, е рентгенови снимки, за да изключат възможността от отравяне или стрелба. Установява се, че голяма част от птиците са пострадали от колапс на сърцето и масови мозъчни кръвоизливи – пряко следствие от стреса и силните звукови и светлинни ефекти на пиротехниката.
"Такова масово струпване на големи птици и трагедия не сме виждали поне от 15 години", казва д-р Петров.
Слушайте!
В тринайстия от началото на годината петък водещите на "И рибар съм, и ловец съм" без излишни суеверия отправят поглед към ловните полета – Асен Масларски от студиото в София, Росен Мирчев от изложението "Природа. Лов. Риболов" в Пловдив, на което ще бъде посветено следващото предаване. Този път можем да чуем: - Отзвук от състезанието на стрелбищен..
Преди осем години Росен Маринов от Горна Оряховица купува заедно със семейството си двете последни оцелели къщи в отдалечена махала на севлиевското село Кръвеник и започва да възстановява както къщите, така и пасищата в района. До къщите се стига трудно, въпреки усилията на Росен да облагороди пътя. През 2022 г. той се установява за постоянно в..
Водещият на предаването и Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg, по следите на европейските и световни събития. "Как тракторът кротко пасеше" – за съдържанието на тридневни запасни пакети за оцеляване в плана на Европейската комисия, или закъде сме без маникюристи, педикюристи и карти за игра? Възходът на европейските крайнодесни партии...
В поредния епизод на рубриката "Разговорът" се срещаме с проф. д-р Алексей Стоев – астроном, спелеолог, преподавател и председател на Българското пещерно дружество. Темата на разговора е историята и проблемите на пещерното движение в България, опазването и паспортизацията на пещерите у нас, както и липсата на Закон за пещерите. Повод за този..
"Екология на душата" е поредния междурелигиозен семинар за младите хора на България. Форумът събра близо 50 участници от 6 религиозни традиции от 13 населени места на България. Той е организиран от сдружение "Мостове" и Национален съвет на религиозните общности в България. Как младите хора, успяват да намерят път към различния, за диалога, за..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg