Бояна Стоилова и Диана Трифонова са създателки на подкаста "Контури", който разказва житейската и творческата биография на големи български художници. В първите епизоди те обръщат внимание на Владимир Димитров-Майстора, Цанко Лавренов, Златю Бояджиев и Васил Стоилов. В предстоящия втори сезон фокусът им ще се бъдат жени художнички от 20 век.
"Идеята ни датира още от 2019 година. Всички слушаме аудио съдържание и наистина ни хареса формата да имаме разказ, а не интервю. Да бъде радиодокументалистика, да се прави със сериозно проучване, с работа с архиви, да са точни фактите" – казва Бояна Стоилова, водещ, автор и ко-продуцент на подкаста.
Бояна и Диана вярват, че българското изкуство има какво да покаже и приемат работата си по подкаста като кауза. Твърдят, че винаги са искали да имат повече информация за българските художници и то поднесена на разбираем език. Най-важното от всичко обаче остава съдържанието, към което се отнасят изключително сериозно.
"Конкретно с Васил Стоилов се чувствах като Индиана Джоунс – разказва Диана Трифонова, чиято роля е на редактор и преводач – работата с архивите е свързана със стабилно ровене, но при него имахме възможност да се докоснем до личните му неща. Едно е да четеш през анализа на някой друг, съвсем различно е да стигнеш до документи, писма, тетрадки. Комплексен, интересен, много подреден и със страшно красив почерк – така мога да определя моето впечатление от Васил Стоилов"
Чуйте разговор с Бояна Стоилова и Диана Трифонова в "Какво се случва".
Днес, 31 март, Центърът за развитие на човешките ресурси, Столичната библиотека и ПЕН Центърът отбелязват инициативата "Ден на европейските автори". За събитието и акцентите в програмата разказва Блага Евтимова, началник на отдел "Информационно обслужване" в Центъра за развитие на човешките ресурси. С нея разговаря редакторът Ани..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София. Лентата е създадена по идея на журналистката Мариана Светославова, която става и сценарист - тя научава за Мишев от Фейсбук и е силно впечатлена от забележителната му световна кариера. В "Трамвай..
Как чрез средствата на кинематографията могат да бъдат отразени социално значимите теми, дълбоко свързани с реалността, в която живеем? Филмите в международната селекция на 29-ия София филм фест дават отговор на този въпрос. Историите на три от заглавията в програмата на фестивала отвеждат зрителите в Беларус, Албания и Сърбия, където теми са..
Театрално сдружение Enso и I Am Studio представят спектакъла "Канкун" по едноименното произведение на известния каталонски драматург Жорди Галсеран. Постановката е режисирана от Антон Угринов. Сценографията е на Илияна Кънчева, а музиката е създадена от Калин Николов. В ролите се превъплъщават Александра Димитрова, Камелия Хатиб, Веселин Петров..
Названията на две настоящи изложби препращат към времена, места и неща, които ще видим или няма да видим. А галериите, в които са представени, препращат назад в миналото - във времето, когато бизнесът в България започна да обръща по-сериозно внимание на съвременното изкуство. Изложбата "Време усукано около място, усукано около време" на Калина..
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Чаровният и слънчев вокал Велека Цанкова е в студиото на "Семейно радио" заедно с бързащия за репетиция Михаил Йосифов, който се включва по телефона...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg