Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Маргарита Мачева:

Иска ми се да се занимаваме повече с творчеството, а не със системни проблеми

10
Сцена от спектакъла „Комедия от грешки“ от Уилям Шекспир

С премиерния спектакъл "Комедия от грешки" започва новата година Театър "София". Представлението ще се играе тази вечер от 19.30 часа в "Théatro отсам канала".

Постановката по една от най-ранните творби на Уилям Шекспир е дело на режисьорката Маргарита Мачева.

"Комедия от грешки" е изключителна пиеса, защото като всички пиеси на Шекспир е непреходна, тоест би могло действието да се развие и сега, без да има каквато и да било смислова промяна в историята на Шекспир.

Сцена от спектакъла „Комедия от грешки“ от Уилям Шекспир
Най-важният въпрос, който поставя пиесата, е за идентичността – за това как човек определя себе си в света - спрямо другите, спрямо самия себе си, как търси да намери кой е той, и как всъщност връзката с близките му хора се оказва много важна за това да разбере кой е всъщност, каква е неговата идентичност. Това е основната тема, която се опитвахме да разгледаме с актьорите".

Сцена от спектакъла „Елизабет, или Кралицата девственица“ от Кристиан Симеон

Тази вечер (8 януари) се играе още един съвсем нов спектакъл на режисьорката - "Елизабет, или Кралицата девственица" от Кристиан Симеон. Публиката в Пловдив може да го гледа от 19 часа на камерната сцена в Драматичния театър "Николай Масалитинов".

Маргарита Мачева е директор на Драматичния театър "Никола Вапцаров" в Благоевград. В края на миналата година театърът получи от Министерството на културата отлична комплексна оценка за работата си през 2023 година.

Маргарита Мачева
В "Артефир" Маргарита Мачева разказа и каква е равносметката ѝ за постиженията на театъра и предизвикателствата през изминалата 2024 година:

"Моята равносметка е, че това беше един доста силен, активен сезон за театъра в Благоевград.

Най-големите предизвикателства са финансовите, разбира се. Всяка година големите предизвикателства са от Министерството на културата с финансовите проблеми – това, че  методиката на финансиране не диференцира различните театри, че от нас се изискват огромни усилия, за да успяваме да си покриваме разходите и да можем да се развиваме добре. Забавяне на плащания и всякакви такива проблеми, които истински спъват процесите на работа. Иска ми се тази година малко по-навреме да се работи, за да можем да правим още по-интересни неща.

Всички тези неуредици на държавно ниво отнемат вниманието от основната ни дейност. Голяма част от усилията, които полагаме, са да се борим с проблемите, които системата има. Бих искала да имаме възможността повече да се занимаваме повече с творчеството, с това да възпитаваме публиката, да увеличаваме публиката, да правим интересни спектакли, да работим за това, което ни е основна дейност, а не да се занимаваме със системни проблеми".

Целия разговор с Маргарита Мачева можете да чуете в звуковия файл.

Снимки - театър "София", ДТ Пловдив, ДТ "Никола Вапцаров"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Детска книга на Матю Макконъхи

Носителят на "Оскар" Матю Макконъхи предлага своя детска книга с напътствия и житейски уроци, наречена "Само защото". Актьорът е известен не само с ролите си, но и с работата си в своята фондация "Просто продължавай да живееш", която цели подпомагането на младежи. "Детските стихове са много леки на пръв поглед, като песен, римувани, но в тях се..

публикувано на 21.07.25 в 17:07

Появата, развитието и ролята на "Белият куб" – в кураторски проект на Христо Калоянов

"Белият куб" е кураторски проект на Христо Калоянов.   Терминът "Белият куб" идва от есето на Брайън О’Дохърти Inside the White Cube: The Ideology of the Gallery Space от 1976 година. Основните характеристики са бели стени, които символизират чистота, без прозорци в контролирана среда. Проектът на Калоянов разглежда темите за появата, развитието и..

публикувано на 21.07.25 в 15:50

Над 150 фотографии с Райна Кабаиванска, събрани в изложба

Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители". Експозицията представя над 150 фотографии и разкрива впечатляващия път на Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в "Ковънт Гардън", "Ла Скала", "Метрополитън опера" и други престижни..

публикувано на 21.07.25 в 15:46

Седмица на италианската култура в Балчик

Седмицата на италианската култура в Балчик ще се състои за осми път. Началото на 21 юли дава изложбата "Персонажите на Пучини – живо вдъхновение". Тя представлява колекция от творби живопис на участниците в предишното издание на форума. Може да се разгледа в Каменната зала на Културния център "Двореца". Вечерта на 21 юли ще се състои концерт на..

публикувано на 21.07.25 в 15:26
Радой Ралин

Изкуството в мен: Свободният Радой Ралин

В "Тийн Тайм" отбелязваме 21 години от кончината на Радой Ралин. Истинското име на поета, сатирик, дисидент, известен с творчество, защитаващо свободата на словото, е Димитър Стоянов.  Сатиричните творби на Ралин се радват на изключителна популярност, защото съумяват да бъдат справедливи , предусещайки взривоопасните зони в социалното пространство...

публикувано на 21.07.25 в 14:50