Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Израел: Иновации в управлението на водните ресурси

Снимка: Wikipedia

Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси.

Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата.

На свой ред Израел е световен лидер в тази област и притежава едни от най-големите и модерни инсталации за обезсоляване на морска вода, както и впечатляващи резултати в рециклирането на отпадъчни води, като почти 90% от тях се използват повторно в селското стопанство - резултат, който значително надминава световните стандарти.

На събитието присъства Дани Грийнвалд, управляващ департамента по възстановяване на водни запаси и сподели опита на Израел по отношение на опазването, пречистването и преизползването на водни ресурси.

Дани Грийнвалд
"Израел се сблъсква с предизвикателства в управлението на водните ресурси, поради географското си разположение в полусуха област и бързо нарастващото население.

През 60-те години населението на Израел е било около 2 милиона души, докато днес то е около 10 милиона. Високият темп на раждаемост и имиграцията допълнително увеличават нуждата от нови източници на вода, за да се задоволят потребностите на нарастващото население – щрихира проблема г-н Грийнвалд и продължава:

Израел не е единствената страна, която използва повторно вода, но мащабът и процентът на преизползване са впечатляващи. През 60-те години започва програма за пречистване на отпадни води, която се развива с времето. Днес Израел има значителен опит в тази област и е готов да го сподели с други страни.

От 2005 г. насам Израел сериозно развива технологията за обезсоляване на морска вода. Преди 30 години този процес беше изключително скъп, главно заради високата консумация на енергия. Днес, благодарение на технологичните подобрения, Израел произвежда обезсолена вода за по-малко от половин американски долар на кубически метър.

Частният сектор играе ключова роля в развитието на технологията за обезсоляване. Държавата организира аукциони между големи глобални компании и техните израелски партньори, осигурявайки им добри условия и възможност за конкуренция. Инсталациите за обезсоляване на морска вода днес не само произвеждат вода, но и енергия, която в определени часове се продава на националната мрежа.

С нарастването на населението, Израел произвежда все повече обезсолена вода, което повишава качеството на водата. Високото качество на водата позволява лесното ѝ пречистване и повторно използване за напояване. Така нито един кубически метър обезсолена вода не се разхищава."

Още интересни факти за това как Израел се справя с недостига на вода, очаквайте скоро в предаването "Време за наука". А на финала на разговора г-н Дани Грийнвалд пожела, ако ще газим течност, да не е от жажда и да не е вода, а да мачкаме грозде за направа на хубаво вино.

Снимки - Wikipedia, БТА
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Преображенски манастир

Ще възстановят входната врата на Преображенския манастир

Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата.  Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..

публикувано на 09.01.25 в 18:24

За звездите без лирика

Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..

публикувано на 09.01.25 в 10:42
Кин Стоянов

Кин Стоянов: "Следобед за любопитните" да предизвиква слушателския интерес към науката

"Чрез различните теми и интересни събеседници идеята ми бе предаването "Следобед за любопитните" да предизвика слушателския интерес към науката, споделя в предаването журналистът и директор на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов. "Следобедът е едно особено състояние на денонощието, където човек дори да е малко по-поспалив и по-късно да се..

публикувано на 07.01.25 в 14:50
Д-р Фани Цуракова

Когато си пожелаваме "бъди здрав"

При този поздрав дали визираме телесното или духовното здраве? – попитахме психиатъра д-р Фани Цуракова. Без колебание тя отговори, че това са два компонента на един и същ феномен – човешкото здраве. В първото издание "За здравето" през настоящата година заедно направихме кратък анализ на стойностните и разочароващи факти в здравеопазването. И не..

публикувано на 07.01.25 в 11:38
Йордан Георгиев и Цвета Николова в студиото на програма „Христо Ботев“

Йордан Георгиев на Богоявление

"За мен той е много специален християнски празник. Празник, който от малък играе важна роля в живота ми.   И него, и рождения си ден посвещавам на приятелите си  и хората, които обичам. Това, че имам предаване на този ден, го прави още по-върнуващ" – това сподели в "Познати и непознати" Йордан Георгиев – поет, писател колега-журналист и едно от..

публикувано на 07.01.25 в 09:55