Разговорът с Димитър Димитров, лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа, и неговия учител Димитър Драгнев, преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд.
Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в ефира на "Нашият ден", че пътят му към успеха е бил белязан от усилия, постоянство и подкрепа от учители, семейство и институции. "Победа в такъв конкурс не се постига в изолация," отбелязва той. Образованието, получено във Френската гимназия, една година обучение в Италия и заниманията с г-н Димитър Драгнев са ключови фактори за успеха му.
Той благодари и на Столичния общински съвет, който миналата година му предоставя финансова подкрепа за обучението, с важен принос от кмета Васил Терзиев. "Определено нямаше да мога да замина без тяхната подкрепа," признава Димитров.
Латинският език за Димитър е не просто академичен инструмент, а врата към миналото и бъдещето. Той подчертава значимостта на езика като паневропейски, който свързва хората отвъд националните граници. "Латинският е езикът на всички и всички имат равното право да го ползват," споделя той, допълвайки, че чрез него е открил не само нови знания, но и интернационална общност от съмишленици.
Процесът на кандидатстване в Оксфорд е интензивен и взискателен. Димитър описва изпита като сериозно предизвикателство – превод на текстове на латински и старогръцки, написване на есета и явяване на пет интервюта. Въпреки трудностите, мотивационното писмо и препоръките от учители са помогнали да се утвърди като достоен кандидат сред съперници от 50 държави.
Димитър Драгнев, преподавател по латински и старогръцки език, разказва за съвместната си работа с Димитров. "С Димитър се намерихме във Френската гимназия, която създава подходяща среда за изучаването на латински," споделя той. Под негово ръководство ученикът става част от силна група, която печели награди и дори издава книга с преводи.
"Димитър учи изцяло по свое желание", отбелязва учителят, подчертавайки мотивацията на ученика. Той споменава и участието на Димитров в Лятната школа по класически езици, организирана от Дмитър Драгнев повече от десетилетие. Престоят на Димитър в Италия, където обучението е на латински и старогръцки, също е важна част от подготовката му.
Победата на Димитров в Цицероновия конкурс – най-престижният за ученици по латински език в Европа – е кулминацията на дългогодишен труд и целеустременост. Този успех, обаче, е само началото на неговия академичен път, който ще продължи в Оксфорд, благодарение на съвместните усилия на ученик, учител и подкрепяща общност.
Слушайте!
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В новогодишните празнични дни излезе класацията на 100-те най-креативни автори на хайку в Европа. В тазгодишния списък присъстват имената на деветима българи, което е своеобразен рекорд. Стоянка Боянова, Радостина Драгостинова, Людмила Христова, Надежда Костадинова, Цанка Шишкова, Мая Данева, Илияна Стоянова, Минко Танев и Владислав Христов са..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от рождението на Ивайло Иванов", на която взимат участие видни учени литературоведи. Сборникът съдържа шест дяла, като освен статии, в него има и интервюта, архивни материали и спомени. Ето и думите..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Началото на годината е време за предположения и надежди. В рубриката "Моментна снимка" с драматурга Майя Праматарова се коментират спектакли от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg