Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тридесет и три години специалност "Метал" в НХА

Снимка: БТА

Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. 

В рамките на проекта бяха проведени поредица от уъркшопове и научна конференция, посветена на проблемите на художествената металопластика. В деня на откриването на изложбата беше представен и юбилеен каталог по проекта. 

Изложбата "Тридесет и три години специалност "Метал" в НХА" и каталогът имат ретроспективен характер и представят най-значимите студентски произведения през последните 8 години – реализирани като учебни задачи и дипломни работи в различните жанрови направления и специализираните ателиета на специалност "Метал", или представени в множеството извънакадемични национални и международни събития

В "Артефир" гостуват доц. д-р Мирена Златева и студентите Ема Славкова и Александра Боянова. Чуйте повече в звуковия файл.

Катедра „Метал“ към Факултета за приложни изкуства и дизайн в Националната художествена академия е основана през 1991 г. Първоначално ръководител и единствен преподавател по главните учебни дисциплини „Метал“ и „Композиция“ е доцент Георги Чапкънов. След провеждане на поредица от конкурси за нови преподаватели през 90-те години на ХХ век се оформя екип от най-добрите специалисти в различните области на художествения метал, като всеки от професорите създава свое специализирано ателие: Богомил Николов – ръководител ателие „Медална пластика“, Димитър Делчев – „Ювелирно изкуство и дизайн“, Велислав Минеков – „Металопластика“, Иван Славов – „Скулптура“, а от 2001 г. и доцент Емил Бачийски – „Метална пластика за конкретна среда“. Дългогодишен преподавател по дисциплината „Рисуване“ е доцент Кирил Матеев. 

Днес, като възпитаници и наследници на първооснователите, в катедрата преподават и придобилите докторска степен, а от тази година и академичната длъжност доцент: Зоя Лекова и Мирена Златева, както и главен асистент д-р Венцислав Шишков. До 2024 г., в специалността се дипломират над 250 студента в бакалавърска степен, над 120 магистри и 9 изследователи с образователно-научна степен „Доктор“. Единствена по рода си у нас, но традиционна за почти всички висши художествени учебни заведения в Европа, катедра „Метал“ постепенно изгражда и доказва своята мисия – да създава висококвалифицирани кадри в областта на пластичните изкуства, както в художественотворчески план, така и в педагогически и научноизследователски аспект. 

През 2016 г. катедра „Метал“ отбеляза своята 25-годишнина с редица изложби и чрез издаване на юбилеен каталог, ретроспективно обединяващ и презентиращ най-достойните студентски произведения до този момент. Но непрекъснатата активна дейност и множеството изяви на студентите в национални и международни проекти, изложби, симпозиуми, форуми, спечелените от тях награди и отличия, формират необходимост от своевременна регистрация и популяризиране на актуалните им артистични резултати. 

Проектът „33 години катедра „Метал“ в НХА“ се реализира по програмата на НХА за научна и художественотворческа дейност. Кулминация в него ще бъде предстоящата през януари 2025 г. изложба в галерия „Академия“, където ще бъде и премиерата на настоящата книга, чиято „мисия“ е именно да систематизира и представи пред публика постиженията за последните 8 години от учебно-творческата дейност в катедра „Метал“. 
доц. Емил Бачийски

Снимки – БТА и галерия "Академия"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10

Букет живописни стремежи

В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...

публикувано на 24.01.25 в 20:32

За Вселената на твореца – уроците на Рик Рубин

Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..

публикувано на 24.01.25 в 15:44