Тъмна и мъчителна нощ бе настанала над цялата земя. В мрака на езичеството и на греха проблясва Божията светлина, след въплъщението на Сина Божи. Изпълва се времето и чрез раждането, живота и делата на Обещания Месия, както се казва в евангелското четиво от неделята след Богоявление "народът, който седеше в мрак, видя голяма светлина, и за ония, които седяха в страна и сянка смъртна, изгря светлина”. Неслучайно този текст се чете точно в неделята след Богоявление. Той е в пряка връзка с отминалите светли празници на Рождество и Богоявление. Мнозина напускат мъчителния мрак и тръгват след изгрялата светлина, за да имат светла мисъл, светло сърце и светли дела. Те вече не са участници в "безплодните дела на тъмнината”. Тях св. ап. Павел съветва да надянат оръжието на светлината. Какво е това оръжие? Христос го използва при Своята борба със злото в света и то бе оръжието на истината, любовта, мира. С него Той победи света. С него и Неговите последователи трябва да продължат борбата си със злото. Тези от нас, които в живота си служат с това оръжие ще останат винаги "чеда на светлината”. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев, преподавател в БФ при СУ "Св. Климент Охридски" разговаряме за това как да превърнем мрака в светлина.
През седмицата на 83 години ни напусна Димитър Коруджиев. Отиде си тихо и кротко, както и живя. Той бе един от най-честните български писатели. Ще остане в паметта на всички докоснали се до творчеството му, като едно от най-ярките имена на съвременната градска проза.
В началото на 90-те години Димитър Коруджиев направи много за религиозното образование в България. Той бе вярващ човек, без да натрапва че е християнин. Неговите християнски есета откриват друг свят – на любов и надежда. С книгата си "Християнската свобода" сякаш ни каза – Не се страхувайте да бъдете християни. християнството не е нещо, което противоречи на човешката природа – то не е идеология, неговите истини не сковават и не обвързват. Те носят вътрешна свобода, която ни е тъй нужна днес.
Християнска поезия
Стихотворението "Причастие" от Змей Горянин, в изпълнение на актьора Ириней Константинов.
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания..
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира..
Тази вечер в Първо студио на БНР можете да чуете един концерт, който е едновременно стойностен, важен и необикновен. Камерни творби от Лазар Николов, като..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg