Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ледът, който говори: Как климатът трансформира Антарктида

| обновено на 13.01.25 в 11:59
Снимка: Уикипедия

В рубриката "Разговорът" ви срещаме с Лида Тенева – опитен изследовател, който посвещава професионалния си живот на изучаването на океанските екосистеми и борбата с климатичните промени. Като консултант на няколко международни фондации и експерт с опит в тропически и полярни региони, Лида споделя как климатичните промени влияят на крехката екосистема на Антарктида.

Антарктида създава усещане за монолитност, разказва Лида. Това е континент, покрит с лед повече от 10 милиона години, на места с дебелина над 4 километра. Летният сезон носи обичайните отделяния на айсберги, но глобалното затопляне ускорява този процес. Повърхностните води на океана се затоплят, а това засилва гравитационния натиск върху ледниците, които се движат към океана като огромни реки от лед.

"Това, което виждаме, е ускорен процес на разпад на айсберги, което е резултат от климатичните промени", подчертава тя.

След дългогодишна работа в тропически и субтропически зони, като тези в Калифорния и Карибския басейн, Лида решава да се фокусира върху полярните региони. Желанието й е да разбере и преживее тези уникални екосистеми, които рядко попадат в обхвата на масовия туризъм и научни изследвания.

"Реших, че трябва да имам опит – да видя и да пипна със собствените си ръце полярните региони", споделя тя.

Дните на Лида на Антарктида започват рано сутрин. Лятото там носи 24 часа светлина, макар че често небето е облачно. За да издържи на студа и вятъра, тя се облича с пет-шест слоя дрехи, подготвяйки се за 10-12 часа на открито.

"Тишината и усещането за монолитност са невероятни. Заобиколена съм от величествени планини, покрити със сняг и лед, а около мен плуват пингвини, които се движат като делфини. В тази тишина се чуват и звуците на китовете", описва тя своята работа като гид.

Лида води туристи на обиколки около ледници и айсберги, демонстрирайки изумителното биоразнообразие на Антарктида. "Това е място, където екосистемата все още функционира и е изключително богата", отбелязва тя.

Целта на работата й като екотуристически гид е да образова хората за значимостта на опазването на природата. Лида вярва, че директният контакт с уникалната красота на Антарктида може да вдъхнови хората да се грижат за околната среда.

"Показваме на хората колко уникална е тази природа и как функционира. Това е нашият начин да вдъхновим любов и отговорност към планетата", завършва Лида.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Несигурното, но адаптивно младо поколение: Изводи от мащабно проучване

През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..

обновено на 01.04.25 в 14:38

Птиците и щастието: Как 1 април ни напомня за връзката им

Освен Ден на шегата, 1 април е и Международен ден на птиците – една от най-старите дати в природозащитния календар . По този повод д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет и част от общността "Дивата София" споделя своите наблюдения за връзката между присъствието на птици в ежедневието ни и усещането за щастие...

обновено на 01.04.25 в 14:03

Мила Ненова: Инвеститорите в България заслужават признание за труда си

В навечерието на връчването на наградите "Инвеститор на годината", Мила Ненова , изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции, сподели в ефира на "Нашият ден" важността на тези награди за икономиката на страната и усилията, които се полагат за подобряване на инвестиционния климат в България. Тя подчерта, че събитието е не само..

обновено на 01.04.25 в 11:49
Зорница Гъркова и Ангел Живков

Обратно в училище

Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако вземем само един от показателите – постоянно увеличаващият се брой на учениците – няма да сгрешим, ако допуснем, че тази гимназия дава надежда за бъдещето на селското стопанство в България. За..

публикувано на 01.04.25 в 10:50

Клуб по орнитология стартира в Деня на шегата

1 април е не само Денят на шегата, а и Международният ден на птиците. Във Велико Търново днес, от 18:00 часа, в ТАМ – пространство за културни събития и социални инициативи, ще бъде създаден клуб по орнитология "В света на птиците". Негов инициатор е екологът Красимир Христов. С него разговаря редакторът Ани Маринова. Слушайте! 

обновено на 01.04.25 в 09:31