Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Илияна Шмателка: За живота и бизнеса на границата между две вселени

Нина Цанева и Илияна Шмателка
Снимка: БНР

Как изглеждат животът и бизнесът на границата на две вселени – традиционния бизнес и информационните технологии, и лесно ли се "прекрачва" от едната в другата?

Гост в "Нашият ден" е Илияна Шмателка – консултант и мотивационен лектор.

Шмателка разказва за своя българо-австрийски произход и за уникалното фамилно и културно наследство, което е част от нейното личностно изграждане. След като завършва немска гимназия в България, Шмателка решава с леко бунтарски дух да работи, преди да започне висше образование. Така става преводач в компанията "Машинекспорт" и започва да гради кариера. Днес Шмателка, която определя себе си като гъвкава и устойчива, може да се похвали с 40-годишна успешна кариера зад гърба си.

Производствени и търговски предприятия, правителства и неправителствени организации, банки и инвестиционни компании – Шмателка споделя, че има опит във всички тези сфери, които са стълбове на икономическия живот.

Има пропаст между традиционния бизнес и възможностите на новите технологии, но тя не е толкова дълбока в България, колкото в Германия, по думите на госта.

В момента Шмателка се занимава в осъществяването на срещата между традиционния бизнес и IT сектора. Този кариерен обрат се случва неочаквано по покана на канадска IT компания, споделя експерта.

Важно е, човек да има желание и любопитство да излезе от своята сфера на удобство и да влезе в една нова вселена, смята Шмателка и допълва, че е необходимо понякога да сме готови да работим понякога "на празен ход" – без чувство за свръхефективност и полза.

Шмателка запознава слушателите с модела на управление holacracy – управление с хоризонтална, децентрализирана структура, при което решения се взимат с участието, съгласието и мотивацията на всички членове на даден екип, като йерархията е премахната.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Божилов

"Космосът на чудесата": Театрално пътешествие в неизвестното с помощта на науката

На 10 април сцената на Топлоцентрала ще се превърне в портал към една необикновена реалност. Публиката ще стане свидетел на премиерата на "Космосът на чудесата" – мултимедийна театрална продукция, която обединява наука, въображение и сценично изкуство в завладяващ спектакъл за живота в Космоса. От създателите на "Дългият път към звездите",..

обновено на 08.04.25 в 11:59
Мануела Несл, директор на ЕБВР за България

Най-важното е да се създаде добра екосистема за предприемаческия дух

Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) е увеличила с повече от два пъти своята подкрепа за България през изминалата 2024 година, като финансов стимул са получили 20 български проекта. Неотдавна президентът на ЕБВР Одил Рено-Басо бе на посещение в България, в рамките на което проведе среща с президента Румен Радев, с министъра..

публикувано на 08.04.25 в 11:35

Светлина, сянка и спомени – две изложби, които говорят

Две изложби се откриват днес в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна – "В огледалото на Рембранд" и арт инсталацията "Васил Стоилов – архитектурни мотиви". Повече за тях ще чуем сега от редактора Ани Маринова. Слушайте! 

обновено на 08.04.25 в 10:03

Десетото издание на инициативата "Иди, учи и се върни" е отворено за кандидати

Сдружението "Тук-там" вече 10 години подкрепя българските студенти, които искат да получат магистърска степен в чужбина и да приложат наученото в България.  В "Нашият ден" Мила Топалова , член на УС на сдружението, мениджър "Образователни инициативи", представя възможностите за получаване на стипендия по програмата "Иди, учи и се върни" ...

публикувано на 08.04.25 в 09:25

Семинар за метъла и българската идентичност в постсоциалистическа перспектива

Семинар на тема "Българи, останали докрай и в Плиска си пренесли трона: разказването на националното в жанровете на метъл музиката след 1990 г. в България" ще се състои днес от 14:30 часа в Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН. В България възходът на твърдия звук местно производство може да бъде проследен назад някъде до..

публикувано на 08.04.25 в 09:23