Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. д-р Йосиф Аврамов:

Час по-скоро новото правителство трябва да приеме Бюджет 2025

Доц. д-р Йосиф Аврамов
Снимка: БНР

Ситуацията с държавния бюджет и цената на тока в "Нашият ден" коментира доц. д-р Йосиф Аврамов, експерт в областта на финансите и инвестициите.

Възможно ли бе цените на хляба и на природния газ да не бъдат повишени в началото на тази година – според доц. Аврамов отговорът е "да", особено що се отнася до цените на електричеството.

Цените на природния газ зависят от европейските борси. Почти всичкия природен газ България взима от Русия чрез посредници и съобразено с европейските изисквания. При електричеството не е така – България е производител, но в пиковите часове изнася ток на север, вероятно към Украйна, смята доц. Аврамов.

"Нашите енергопредприятия работят с пълен капацитет – двата блока на АЕЦ "Козлодуй", държавният ТЕЦ "Марица Изток". Няма причина, ако нямаше износ, да не задоволяваме своето производство и токът да не бъде по-евтин", заявява доц. Аврамов.

Удължителният закон за бюджета може да бъде приет още в следващата седмица и обнародван най-късно в петък, по думите на експерта.

Министерството на финансите е положило усилия да изплати пенсиите в пълен размер този месец, но се наблюдават и бюджетни аномалии. В държавния сектор минималната работна заплата остава 933 лв., докато в частния е 1077 лв.  

Час по-скоро новото правителство, в чието съставяне доц. Аврамов е сигурен, трябва да приеме Бюджет 2025.

В заключение доц. Аврамов отправя препоръки към бъдещото правителство: "Призовавам да се обмислят бъдещите приходи от данъчната амнистия. Препоръчвам веднага след приемането на бюджета да влезе увеличението на новите акцизи – на цигарите от 1 март и на алкохола от 1 юли. Ако влязат по-рано ще се генерират поне още 2 – 3 млрд. лв."

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
о. Тувалу

Климатичните промени – между отрицанието и метасолидарността

В рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" проф. Стоян Ставру разсъждава над правата на изчезващите вследствие на климатичната криза островни държави и други хабитати. Защо, докато се борим с водната криза, трябва да се вълнуваме от потъването на островната държава Тувалу – или в какво се изразява климатичната солидарност..

публикувано на 14.01.25 в 13:32
Нина Цанева и Илияна Шмателка

Илияна Шмателка: За живота и бизнеса на границата между две вселени

Как изглеждат животът и бизнесът на границата на две вселени – традиционния бизнес и информационните технологии , и лесно ли се "прекрачва" от едната в другата? Гост в "Нашият ден" е Илияна Шмателка – консултант и мотивационен лектор. Шмателка разказва за своя българо-австрийски произход и за уникалното фамилно и културно..

публикувано на 14.01.25 в 10:46
Ски писта във Велинград

Ирена Георгиева: Туризмът ражда мечти

В разгара на зимния туристически сезон темата на "Нашият ден" е българският туризъм , концепцията "Дестинация Балкани" и Гаранционният фонд на туроператорите. Събеседник в разговора е зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева. В началото на разговора Георгиева отправя послание към хората, които изкарват прехраната си от туризъм, както..

публикувано на 14.01.25 в 09:37

Нов младежки хъб за предприемачество, гражданска и медийна грамотност

Нов онлайн младежки хъб , създаден от Фондация за предприемачество, култура и образование, предлага на младите хора серия от онлайн курсове, обучителни материали, доклади, протоколи и колекция от добри практики в областта на медийната грамотност, гражданската журналистика и младежкото предприемачество. Ресурсите са безплатни и са създадени..

публикувано на 14.01.25 в 09:10

Ледът, който говори: Как климатът трансформира Антарктида

В рубриката "Разговорът" ви срещаме с Лида Тенева – опитен изследовател, който посвещава професионалния си живот на изучаването на океанските екосистеми и борбата с климатичните промени. Като консултант на няколко международни фондации и експерт с опит в тропически и полярни региони, Лида споделя как климатичните промени влияят на крехката екосистема..

обновено на 13.01.25 в 11:59