Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължава събирането на данни по проекта "Сила и Подкрепа за Майката”

Снимка: Фондация "Даная"

От какво се нуждаят родителите на хоспитализирани деца у нас прави опит да разбере фондация "Даная" с проекта "Сила и Подкрепа за Майките".

За процеса на събиране на данни в помощ на проекта в "Нашият ден" разказва социологът Милена Статева.

По думите на Статева никой не знае какви точно са потребностите на родителите, изправени пред предизвикателствата на болничната грижа у нас.

"Демокрацията не е просто протестиране или да можеш да говориш каквото си искаш, а е възможността да извлечеш нуждите на обществото и да ги адресира", смята социологът.

Над 225 000 са случаите на хоспитализирани деца през изминалата година – някои с временни здравословни проблеми и травми, други с хронични заболявания.

Проектът "Сила и Подкрепа за Майките" цели чрез анкета да събере преживяванията на поне 1000 родители, преминали през хоспитализирането на своето дете в последните 20 години. Данните са свързани както с материалната база и удобството на престоя в болница, така и с взаимоотношенията между родители и медицински лица, манипулациите и достъпа до информация.

Анкетата е изготвена на базата на родителския уъркшоп "Теория на промяната", както и на работата с пет фокус групи, пояснява Статева. Специален акцент е поставен върху ситуацията в малките населени места, както и върху мястото на бащите в обществото и здравната система.

Целта е на база на резултати от проучването да бъде облекчено родителското преживяване, както и да се постигнат необходимите промени, заявява Статева и отправя призив към слушателите, запознати с проблема от първо лице, да се включват в проекта.

Повече информация може да бъде намерена в социалните мрежи на Orion Grid, на фондация "Даная" и на Български фонд за жените, който финансира проекта.

Статева подчертава, че проектът не цели да влезе във война с лекарите, а се стреми да разкрие наличните проблеми, за да препоръча интервенции в точките на блокаж.

Социологът поставя акцент върху факта, че в повечето болници само майката може да бъде настанена като придружител  хоспитализирано дете. Очакванията на обществото и на системата са насочени основно към майките, върху които пада цялата отговорност и вина за състоянието на детето. Бащите са изолирани от процеса и биват включвани само в ситуации, в които е необходима "безчувственост", като например при извършването на неприятни за децата манипулации. Всичко това, по думите на Статева, води до разпад на взаимоотношенията в семейството.

Анкетата на проекта "Сила и Подкрепа за Майките" може да бъде попълнена тук

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05

Как бургаско училище се бори със здравословни проблеми сред младите

Затлъстяване, заседнал начин на живот, вредни хранителни навици, злоупотреба с алкохол и вещества – как бургаското средно училище "Константин Петканов" адресира тези проблеми сред младите и какво представлява конкурсът "Посланици на здравето" ,  инициатива на Министерството на здравеопазването, ще научим от директора на училището Ивайло Марков. С..

обновено на 08.04.25 в 13:33