Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси.
По мнение на мнозина, след падането на Кадафи държавата е едно от последните места по света, където човек би отишъл доброволно. Реалността се оказва доста по-различна. Проф. Димитров ни пренася в онази част от либийската държава, която се нарича Бенгази. Той е бил там по покана на най-старото и голямо висше учебно заведение на африканския континент, придружаван от зам.-ректора по международна дейност доц. д-р Янко Христозов. Посещението е организирано от г-н Анастас Терзобалиев, неформален посланик на нашия икономически университет в арабския свят чрез своите бизнес контакти.
Продължаваме да се изненадваме от обстановката в либийския град Бенгази, където по информация от ректора на УНСС проф. Д-р Димитър Димитров бензинът струва 2 цента литъра, а всички световни марки имат магазини.
Ходенето по улиците е съвсем безопасно, но човек трябва да се пази от автомобилните джигити, за които светофар, тротоар и пешеходна пътека са имагинерни понятия. За жалост, обаче придобиването на разрешение за влизане в страната е доста трудно и все още не може да се посещава от туристи.
Оказва се, че в Либия помнят дългогодишното сътрудничество с българските специалисти и предвиждат бъдещо икономическо сътрудничество.
"Либия е интересна държава. Там има две правителства, като обаче и двете говорят за единство и за единна Либия – казва проф. Димитров. – Минали са през гражданската война, но това, което аз видях като страничен наблюдател, е една много бързо развиваща се държава, която се строи буквално наново, с модерни магазини, с усмихнати хора, с много добро отношение към нашата делегация, с прекрасна храна", споделя ректорът на УНСС.
Той разказва за една Либия, различна от нашите представи за враждуващи племена и административен хаос.
"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти, получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg