Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси.
По мнение на мнозина, след падането на Кадафи държавата е едно от последните места по света, където човек би отишъл доброволно. Реалността се оказва доста по-различна. Проф. Димитров ни пренася в онази част от либийската държава, която се нарича Бенгази. Той е бил там по покана на най-старото и голямо висше учебно заведение на африканския континент, придружаван от зам.-ректора по международна дейност доц. д-р Янко Христозов. Посещението е организирано от г-н Анастас Терзобалиев, неформален посланик на нашия икономически университет в арабския свят чрез своите бизнес контакти.
Продължаваме да се изненадваме от обстановката в либийския град Бенгази, където по информация от ректора на УНСС проф. Д-р Димитър Димитров бензинът струва 2 цента литъра, а всички световни марки имат магазини.
Ходенето по улиците е съвсем безопасно, но човек трябва да се пази от автомобилните джигити, за които светофар, тротоар и пешеходна пътека са имагинерни понятия. За жалост, обаче придобиването на разрешение за влизане в страната е доста трудно и все още не може да се посещава от туристи.
Оказва се, че в Либия помнят дългогодишното сътрудничество с българските специалисти и предвиждат бъдещо икономическо сътрудничество.
"Либия е интересна държава. Там има две правителства, като обаче и двете говорят за единство и за единна Либия – казва проф. Димитров. – Минали са през гражданската война, но това, което аз видях като страничен наблюдател, е една много бързо развиваща се държава, която се строи буквално наново, с модерни магазини, с усмихнати хора, с много добро отношение към нашата делегация, с прекрасна храна", споделя ректорът на УНСС.
Той разказва за една Либия, различна от нашите представи за враждуващи племена и административен хаос.
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва информацията, която идва от околния свят чрез нашите сетива. Тя се обработва от мозъка и дотук е сходството с компютъра. Може да се спори за обема и бързината на обработването на тази информация, но..
Като почитател на бавното живеене пътуващият писател Бойка Велинова предпочита да странства по света без да е обвързана с туристическа агенция и да е част от група. Тя и съпругът ѝ Стоян са обиколили 123 държави на шест континента предимно със самостоятелно организирани пътешествия. По телефона от Испания, където живее в последните години, Бойка..
Въпроса обсъждаме в рубриката "Всичко за образованието" с Донка Дойчева-Попова, инициаторка на петиция "За ефективно чуждоезиково обучение в училище". Не е тайна, че обучението по чужд език, най-вече английски, не отговаря на възможностите на децата и очакванията на семействата. За впечатляващия брой учебни часове (най-малкото 574 от втори до..
Колкото и древни да са корените на вълшебната приказка, тя достига до нас предимно в писмения, "олитературения" си вид, т.е. чрез перото на известни и неизвестни, талантливи и не дотам даровити разказвачи. Дори когато говорим за "класическите" фолклорни приказки, те пак не са съвсем онези, които са си предавали хората от предписмените общества...
Гост в предаването "Другият до мен" беше Траян Траянов, изпълнителен директорна фондация "Заедно в час". Философията на Фондацията е, че всяко българско дете може и трябва да развие своя потенциал, независимо къде е родено и какви са финансовите възможности на родителите му. Според Траян Траянов хората са ключът. Вярно е, че България не..
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Чаровният и слънчев вокал Велека Цанкова е в студиото на "Семейно радио" заедно с бързащия за репетиция Михаил Йосифов, който се включва по телефона...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg