Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за Алек Попов: Между хумора и дълбоката истина

| обновено на 16.01.25 в 12:05
Снимка: БГНЕС

На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през 1966 г., той оставя траен отпечатък като писател, драматург, сценарист и общественик. Въпреки че ни напусна през март 2024 г., творчеството му продължава да живее и вдъхновява.

Алек Попов е автор на едни от най-известните произведения в съвременната българска литература, сред които романите "Мисия Лондон" и "Черната кутия", както и сборниците с разкази "Мръсни сънища" и "Руска електронна поща". Творбите му са не само популярни у нас, но и ценени зад граница. Те са преведени на английски, немски, френски, унгарски, сръбски и други езици. Романът "Мисия Лондон" например е издаден на 16 езика, утвърждавайки го като автор с международен успех.

Попов създава и радиопиеси, които са излъчвани по Българското национално радио, както и сценарии за игрални и документални филми. През 2001 г. Българската национална телевизия заснема филма "Чуждите стъпки" по едноименния му разказ.

Роден в София, Алек Попов произхожда от семейство с дълбоки интелектуални корени. Баща му е професорът по математика Васил Попов, а сред предците му са видни личности като Атанас Попов и Лилия Сталева. Завършва Националната гимназия за древни езици и култури "Константин Кирил Философ" и продължава образованието си с българска филология в Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Кариерата му преминава през различни сфери – от редактор и уредник в Националния литературен музей до дипломатическа служба като аташе по културата в българското посолство в Лондон. Той е и директор на Дома на детската книга в София, както и главен редактор на списание "Родна реч". През 2012 г. Алек Попов е избран за член-кореспондент на Българската академия на науките в направление "Творци на изкуството".

През годините, разказите и есетата на Алек Попов се утвърждават като част от литературната съкровищница на България. Михаил Вешим включва неговото име в антологията "От Алеко до Алек", символично свързвайки го с традицията на българския хумористичен разказ.

Макар и вече да не е сред нас, Алек Попов оставя богато културно наследство, което продължава да вдъхновява нови поколения писатели и читатели. Неговите произведения, изпълнени с интелектуален хумор и социална проникновеност, остават живи и актуални, доказвайки силата на литературата да преодолява времето и пространството.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Узунов, Емил Янев и доц. д-р Владимир Божилов (отляво на дясно)

Разходка из космоса на чудесата

В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители   в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..

публикувано на 05.04.25 в 17:05

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA –  художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..

публикувано на 05.04.25 в 16:35

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05