17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа.
Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино" с няколко продукции – къде драматични, къде комедийни. Препоръчваме филмът "Неразделни" на кюрдския режисьор Хасан Демирташ, който може да бъде видян в Евро синема на 28 януари от 18.15 и в кино "Влайкова" на 30 януари от 19.30. Филмът представя трагичният проблем на кюрдското население от югоизточните части на Турция, които биват разселвани през годините заради войната на държавата с кюрдските партизани. Конфликт, който за съжаление продължава и към днешна дата, макар и не само на територията на Турция.
Тази година ще можем отново да видими добилият голяма популярност и у нас турско –германски филм "Любов, дойче марки и смърт" – култов филм, представящ живота и творчеството на турски музиканти в Германия.
Както всяка година друг основен акцент на фестивала MENAR ще бъде иранското кино, чиито продукции по правило не се прожектират в самата страна. Официалната вечер на Иран ще бъде на 18 януари в Дома на киното с прожекцията на филма "В прегръдките на дървото". Специалната изненада на фестивала тази година обаче са и прожекциите на класически ирански филми снимани на 35 милиметрова лента, които ще бъдат показани в кино "Одеон".
Северна Африка ще бъде също подобаващо представена най-вече с филми от Алжир и Мароко, като сред мароканските филми се отличават "Зад кулисите", отличен на фестивала във Венеция, както и комедията "Кръшната Рита".
Друг акцент на фестивала са продукциите от Централна Азия – един регион, който е също доста непознат. Самите организатори от сдружение "Позор" препоръчват казахстанският филм "Където не достига вятърът" като обаче предупреждават, че е доста тежък. Той може да бъде видян в Евро синема на 18 януари от 18.00 часа.
През последните години фестивалът MENAR разбира се разширява своя диапазон с филми и от други региони на света като тази година ще бъдат показани и продукции от Индия и Мали. Индийският "Нежен бунт" например може да бъде гледан на 21 януари в Дома на киното от 18.30 часа, а на 25 януари ще е специалното събитие с документалният филм "Мали 70", който ще бъде представен лично от режисьора му Маркус Шмид, а след прожекцията му отново в Дома на киното ще има парти с афро музика.
Горещо препоръчвам да посетите колкото може повече от прожекциите на фестивала, защото те никога не са били просто докосване до екзотиката, винаги са провокирали социалната съвест чрез представените проблеми и не на последно място по този начин зрителите имат възможността да се потопят дори и за кратко в атмосферата на светове, които всъщност само привидно изглеждат далечни.
"Стъпки във времето – поколения" е изложба, която събира Иван Андонов и Сава Цонев в галерийното пространство. Известният режисьор, актьор и сценарист Иван Андонов е представен с 15 маслени картини – от голямоформатни до кавалетни, пейзажи от края на ХХ век до поетични абстрактни платна, създадени след 2000 г. Сава Цонев излага 10..
Днес, 31 март, от 18:00 часа в галерия "Мисията" ще се проведе дискусия на тема "Съвременно визуално изкуство". Специален гост на събитието е художничката Марион Сафриуин от Марсилия, която в момента пребивава в София в рамките на двуседмична творческа резиденция (21.03-06.04). Творческата резиденция на Сафриуин е част от дългогодишната програма на..
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио . Той сподели своята визия за музиката, работата с оркестъра и предизвикателствата, които съпътстват диригентската професия. Всеотдайност и интензивност в работата с оркестъра..
Младият артист Ана Аврамова прави скок от специалността си на пиар към творческия занаят на линогравюрата. Първоначално има мечта да отговаря за музикални фестивали и има кратка, но изпълнена с щастие кариера на барабанист. Въпреки че сега това е в миналото й сега се смее, че тогава е виждала сериозно бъдеще с бандата си. Пандемията промени много..
За тринадесетото международно фотобиенале "Фодар", което – отбеляза 25 години от първото си издание през 1999, е разговорът с председателя на "Фодар" и куратор на изложбата д-р Антоан Божинов. А специален гост на предаването е Боряна Пандова, която представя своята изложба "Мръсно" – част от нейния цикъл "Обекти на невниманието". Неделя от 22.00 по..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg