Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В деня на св. преп. Евтимий Велики от Мелетин

Православната църква чества паметта на св. патриарх Евтимий Търновски

Снимка: pravoslavieto.com

На 20 януари православните християни честват паметта на преп. Евтимий Велики и св. Евтимий, патриарх Търновски.

Българската църква особено тържествено отбелязва деня, посветен на св. Евтимий, последният патриарх преди падането на България под турско робство.

Повече за празника в "Нашият ден" разказва Ана-Мария Кръстева.

Препдолага се, че св. патриарх Евтимий Търновски е издъхнал между 1401 и 1402 година в заточение, но не се знае точната дата, затова църквата чества паметта му в деня на преп. Евтимий Велики – светец от IV век.  

Св. патриарх Евтимий Търновски е канонизиран скоро след смъртта му, вероятно в началото на XV  век. Мощите му се съхраняват в Бачковския манастир. Животът  и делото му са пример за духовна сила и устойчивост пред предизвикателствата.

Неслучайно Вазов го нарича "последен бранител на Търново", а Григорий Цамблак пише в своето "Похвално слово за св. Евтимий", че патриархът е достоен за всякакви похвали и е бил посветен в тайнства, до които човешкият ум не стига.

Св. патриарх Евтимий Търновски произхожда от болярския род Цамблак и получава добро светско образование. Духовните му търсения и мъдростта му го издигат още в ранна възраст и го отвеждат до решението да се замонаши. Пребивава в Цариград, в Атон, а след това поставя основите на Търновската книжовна школа. Известен е със своята езикова реформа, с просветителската, богослужебна и книжовна дейност, която развива. Сам написва редица проповеди, богословски трудове, жития на светци. През 1375 година е избран за патриарх и до края на живота си полага грижа за духовното здраве на българския народ.

Пред османските нашественици проявява смелост и духовна твърдост, като според преданието ръката на неговия палач се сковава по Божия намеса. Затова вместо убит, св. патриарх Евтимий Търновски е заточен.

Известни са думите на светеца: "Не бой се, народе-мъченик,вярвай в Божията правда и милост! След Голгота иде Възкресение!"

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Опаковките на бъдещето: Гъбен материал вместо пластмаса

В рубриката "Зелените новатори на България" ви запознаваме с Атанас Енев , съосновател на иновативната компания Biomyc, която разработва екологични опаковъчни решения от гъбен материал и картон. Тези опаковки предлагат висока ефективност, стандартизация и възможност за адаптация към различни продукти, независимо от формата и размера им. Основната..

публикувано на 20.01.25 в 09:32
Самуил Петканов

Парадоксът на кламера

Самуил Петканов, създател и автор на сатиричния сайт "Не! Новините", коментира в "Мрежата", съвсем не на шега, бъдещето на почти умрелите (според него) традиционни медии и не само. Защо "бъдеще“, защо "умрели" и защо има доза оптимизъм "Оптимизмът идва от носталгията по традиционните медии – радиото, телевизията, печата, и дори към онзи..

публикувано на 20.01.25 в 09:15

Зимни приключения в планината: Как да ги направим безопасни?

Влади Веков, оператор в телевизията с афинитет към екстремното, парамедик и активен доброволец в планински инициативи, сподели ценни съвети за безопасност в зимната планина в ефира на предаването "Нашият ден". С дългогодишен опит и дълбока връзка с природата, той вдъхновява с разкази за своето детство и професионален път. "Прекарах част от..

публикувано на 20.01.25 в 09:09
Доц. Ивайло Найденов, Камелия Славчева, Ана-Мария Кръстева и д-р Айдън Юмер (отляво на дясно)

Три висши богословски школи у нас

Спираме се на три институции, които предоставят специализирано образование в областта на религията като подготвят религиозни кадри в България. От друга страна играят важна роля в запазването и разпространението на съответните религиозни традиции и култури в българското общество. Независимо, че Висшият ислямски институт се фокусира върху..

публикувано на 20.01.25 в 09:06
д-р Калина Петкова

Медиите – мощният инструмент за създаване на настроения

"Медиите се подготвят за редица предизвикателства през 2025 г., които вероятно ще включват нови атаки от страна на враждебно настроени политически лица, продължаващи икономически затруднения и битки за защита на интелектуалната собственост пред лицето на агресивни платформи, управлявани от изкуствен интелект (AI). Промените в търсенето в частност ще се..

публикувано на 20.01.25 в 08:50