Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В деня на св. преп. Евтимий Велики от Мелетин

Православната църква чества паметта на св. патриарх Евтимий Търновски

Снимка: pravoslavieto.com

На 20 януари православните християни честват паметта на преп. Евтимий Велики и св. Евтимий, патриарх Търновски.

Българската църква особено тържествено отбелязва деня, посветен на св. Евтимий, последният патриарх преди падането на България под турско робство.

Повече за празника в "Нашият ден" разказва Ана-Мария Кръстева.

Препдолага се, че св. патриарх Евтимий Търновски е издъхнал между 1401 и 1402 година в заточение, но не се знае точната дата, затова църквата чества паметта му в деня на преп. Евтимий Велики – светец от IV век.  

Св. патриарх Евтимий Търновски е канонизиран скоро след смъртта му, вероятно в началото на XV  век. Мощите му се съхраняват в Бачковския манастир. Животът  и делото му са пример за духовна сила и устойчивост пред предизвикателствата.

Неслучайно Вазов го нарича "последен бранител на Търново", а Григорий Цамблак пише в своето "Похвално слово за св. Евтимий", че патриархът е достоен за всякакви похвали и е бил посветен в тайнства, до които човешкият ум не стига.

Св. патриарх Евтимий Търновски произхожда от болярския род Цамблак и получава добро светско образование. Духовните му търсения и мъдростта му го издигат още в ранна възраст и го отвеждат до решението да се замонаши. Пребивава в Цариград, в Атон, а след това поставя основите на Търновската книжовна школа. Известен е със своята езикова реформа, с просветителската, богослужебна и книжовна дейност, която развива. Сам написва редица проповеди, богословски трудове, жития на светци. През 1375 година е избран за патриарх и до края на живота си полага грижа за духовното здраве на българския народ.

Пред османските нашественици проявява смелост и духовна твърдост, като според преданието ръката на неговия палач се сковава по Божия намеса. Затова вместо убит, св. патриарх Евтимий Търновски е заточен.

Известни са думите на светеца: "Не бой се, народе-мъченик,вярвай в Божията правда и милост! След Голгота иде Възкресение!"

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
IV издание на Градски фестивал на семената

Градски фестивал на семената

На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..

публикувано на 09.04.25 в 17:39

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05