Дори да харесваме училището си, преподавателите, съучениците и някои от предметите да са ни любими краят на ваканцията все довежда тъга.
Психолозите обръщат специално внимание на стреса след ваканция – темата в този епизод на подкаста "Импулсът в мен".
Според здравните специалисти е нормално да се изпитва известна степен на дезориентация. Връщането към нормално ежедневие е стресово, но при нас е съчетано с натрупани домашни и различни отговорности, които водят до тревожност и страх.
Твърди се, че проблемът е в подготовка за почивката и начина, по който човек е настроен за нея.
Подготовката и приготвянето на багаж, правенето на планове за почивка и пътуването се отразяват положително на психиката.
Умора, проблеми с апетита и съня – това са най-често срещаните симптоми, които изпитваме след зареждаща ваканция.
Психолозите твърдят, че промяната, която трябва да направим, често идва отвън навътре. Когато изпитваме липса на ентусиазъм, е добре да правим нещата, които ни носят удоволствие. Препоръчват се дейности, които носят позитивни емоции – занимания с изкуство, грижа за домашен любимец, игри, социализация и среща с приятели, излизане сред природата.
В дните преди ваканция е добре да се изпълнят задачите, които често отлагаме за след почивката. Така ще се освободи съзнанието през ваканцията, за да се постигне физическа и психическа релаксация.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..
През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..
Освен Ден на шегата, 1 април е и Международен ден на птиците – една от най-старите дати в природозащитния календар . По този повод д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет и част от общността "Дивата София" споделя своите наблюдения за връзката между присъствието на птици в ежедневието ни и усещането за щастие...
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
"Сън преди вечност" е новата изложба на художника Мартин Джачков, която на 5 април ще бъде открита в галерия "Видима" в Севлиево . В нея Джачков..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg