В рубриката "Културни събития от деня" обръщаме внимание на предстоящото откриване на изложбата на Иван Нинов в арт галерия Vejdi. Тя ще бъде открита на 23 януари в арт галерия Vejdi.
Изложбата включва 17 от най-знаковите творби на автора, създадени в различни периоди от неговия живот. За феномена Иван Нинов, за танца между черното и бялото, за самотата и свободата, които съпътстват големия талант, и за съвременните проекции на тези идеи, разговаряхме с Вежди Рашидов – скулптор, бивш министър на културата и дългогодишен приятел на твореца.
Иван Нинов – категоричен, ясен, мощен
"Когато говорим за българската графика от 20-и век, това е Иван Нинов", категорично заявява Рашидов. "Той е човек, който е живял интересно, доказал се е и е успял да улови живота както в черното, така и в бялото. Но той не се ограничава само с тези два цвята – не случайно казва, че слага цвят в черното. Между черното и бялото винаги има нещо. Една малка светлинка, която променя всичко, която създава живот и носи свежест."
С тези думи Рашидов подчертава универсалния характер на изкуството на Нинов, което намира начин да преодолее ограниченията на монохромната палитра и да изрази нещо много по-дълбоко – многопластовата природа на човешкото съществуване.
Свобода като избор на живот
"Животът не е лесен. Той е битка – битка да се докажеш, да останеш жив и полезен", казва Рашидов, споделяйки философията си за успеха в изкуството и живота. Той сравнява творческите натури, които избират свободата пред сигурността, с примера на Ван Гог.
"Иван Нинов се е родил свободен", добавя Рашидов. "Има хора, които предпочитат да бъдат роби – да бъдат отглеждани от някого. Иван не беше от тях. Аз помня неговите студентски години, дивотиите, които всички млади хора правят. Той нямаше завършена академия, но това не беше пречка за големия му талант."
Рашидов припомня, че Нинов е посещавал курсовете по графика при преподавателя Томов, но академичният сертификат така и не е станал част от биографията му. "Академията не е необходима за истинския талант", заключава той.
Танцът на черното и бялото в изкуството
Изложбата на Иван Нинов в галерия Vejdi обещава да бъде културно събитие, което ще представи богатството на един от най-значимите български графици. Творбите му разказват за житейските контрасти, за тънката линия между мрака и светлината, за свободата, която изисква отказ от материалната обвързаност.
С думите на Вежди Рашидов, тази изложба ни припомня, че истинското изкуство е не само визуално преживяване, но и дълбоко духовно пътешествие.
Слушайте!
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg