Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

AI като катализатор на глобална трансформация: Възможности и предизвикателства

Снимка: БТА

Тучев разглежда темата за неизбежната социална трансформация, предизвикана от навлизането на изкуствения интелект (AI) в живота и бизнеса. Според него, човечеството е на прага на значителни промени, които ще засегнат не само технологиите, но и начина, по който функционират обществото, икономиката и геополитиката.

Христо Тучев очертава три основни направления на трансформацията, които в момента променят света: геополитическата трансформация, технологичната трансформация и енергийната с екологична трансформация. Според него светът е изправен пред нова геополитическа динамика, която се корени в напрежението между глобалните сили, като Китай и САЩ. Тази динамика вече се проявява чрез конфликти като войната в Украйна и новите политики на световни лидери, включително бившия американски президент Доналд Тръмп. Това преразпределение на глобалната сила ще има дългосрочни последствия, които тепърва ще се проявят.

Технологичните промени, подтикнати от AI, са още по-дълбоки и глобални. Изкуственият интелект променя начина, по който хората работят, мислят и живеят. AI не просто автоматизира процеси, но и задава нови парадигми за взаимодействие с технологиите. Според Тучев, светът, който той е видял в Лас Вегас, вече е "AI във всичко" – от дюшека до пералнята.

Енергетиката и екологията също са подложени на радикални промени. Глобалното затопляне е факт, който не може да бъде игнориран, независимо от различията в мненията по темата. Според Тучев адаптацията към тези промени е наложителна, ако искаме да съхраним бъдещето на планетата.

Специално внимание Тучев обръща на AI, който според него е ключова технология на настоящето. Той описва кръгове, които символизират различните групи хора, свързани с AI: големият кръг включва хората, които говорят за изкуствен интелект, малкият кръг – тези, които наистина разбират технологията, а миниатюрната точка – експертите, които създават AI. Тази йерархия подчертава колко малко хора в действителност разбират и разработват AI, въпреки че технологията има огромно въздействие върху света. AI моделите биват два вида: такива, които са собственост на компании, и такива с отворен код. Според Тучев макар корпоративните модели да са по-напреднали, отворените AI технологии също играят важна роля в демократизацията на иновациите.

Христо Тучев заключава, че новите технологии, включително AI, ще преобърнат не само начина, по който работим, но и начина, по който търсим смисъл. Настъпващата ера ще изисква нови форми на хуманност и взаимодействие между технологичните гиганти и политическите лидери, които ще оформят бъдещето. Въпросите, които остават отворени, са дали човечеството е готово за тази трансформация и как ще бъдат адаптирани социалните и икономическите системи, за да отговорят на новите реалности.

Слушайте! 



По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бабино хоро за Бабинден в Негушево

Село Негушево е с хилядолетна история, а първите писмени данни за него са от 1444 година. "В селото винаги е имало будни хора, които са живели и творили с мисълта за идните поколения", казва секретарят на читалище "Възраждане-1922" Елка Радойновска. С какво са известни съвременните жители на Негушево, как живеят, за какво мечтаят и как премина..

публикувано на 21.01.25 в 12:11

Синан Фейзула: Защо е важно да започнем стаж още в университета?

В рубриката "Разговорът" инженер-механикът Синан Фейзула от компанията Festo споделя своите виждания за това как младите хора могат успешно да се реализират професионално. Той изтъква важността на ранното навлизане в професионалния сектор, ролята на екипа и значението на доброволчеството . Баланс между работа и образование Синан..

обновено на 21.01.25 в 11:58
Радослав Диков, Антон Митов и Теодор Цеков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Международно ли е международното положение

От 50-те стотинки помощ за Виетнам, през войната на Русия в Украйна до новия/стар президент на САЩ, както и за европейските политико-икономически скандали и нашенските "селски междуособици" – аналитични коментари на Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg и Радослав Диков – фейлетонист. Журналистът Васил Велев – за добрата стара Англия и..

публикувано на 20.01.25 в 18:18

Импулсът в мен: Стресът след ваканция

Дори да харесваме училището си, преподавателите, съучениците и някои от предметите да са ни любими краят на ваканцията все довежда тъга. Психолозите обръщат специално внимание на стреса след ваканция – темата в този епизод на подкаста "Импулсът в мен".  Според здравните специалисти е нормално да се изпитва известна степен на..

публикувано на 20.01.25 в 15:46

Православната църква чества паметта на св. патриарх Евтимий Търновски

На 20 януари православните християни честват паметта на преп. Евтимий Велики и св. Евтимий, патриарх Търновски. Българската църква особено тържествено отбелязва деня, посветен на св. Евтимий, последният патриарх преди падането на България под турско робство. Повече за празника в "Нашият ден" разказва Ана-Мария Кръстева...

публикувано на 20.01.25 в 10:19