На днешния 21 януари отбелязваме 146 години от смъртта на Любен Каравелов – революционер, поет, журналист и енциклопедист, оставил дълбока следа в историята на България. Д-р Искрен Великов, уредник в отдел "История на България XV–XIX век" в Регионалния исторически музей в Русе, говори за значимостта на тази личност и връзката ѝ с Русе в ефира на предаването "Нашият ден".
"Образът на Любен Каравелов е преплетен с образите на други наши видни национални герои", подчертава д-р Великов. Каравелов е част от групата революционери, които успяват да доживеят свободата и избират Русе за свой дом след Освобождението. Градът по това време е най-големият в новоосвободеното княжество и силен икономически център. Това го прави привлекателно място за личности като Панайот Хитов, Филип Тотьо и много други национални герои, решили да продължат живота си там.
Дейността на Любен Каравелов е тясно свързана с Русе, особено в периода му в Букурещ. Решението му да се установи в града след Освобождението не е случайно – то е плод на логична връзка между неговите усилия за освобождение и стратегическото значение на Русе като икономически и културен център.
Един от най-ярките символи на уважението на русенци към Любен Каравелов е неговото погребение на 21 януари 1879 г. "Това е първото събитие след освобождението на града, което предизвиква силен обществен отзвук", посочва д-р Великов. Смъртта на Каравелов оставя траен отпечатък в съзнанието на хората и затвърждава неговото място сред великите личности, които са оформили националната ни идентичност.
Днес, 146 години по-късно, Каравелов остава символ на свободолюбие, културно израстване и национална гордост – наследство, което продължава да ни вдъхновява.
Слушайте!До 17 август в къща-музей "Ненко Балкански", Казанлък, Биляна Фурнаджиева представя изложбата си "Естествено продължение, глава II". В нея художничката отново създава творби от намерени в природата обекти, като този път преминава отвъд желанието да ги колекционира и вместо това ги подлага на трансформации. "Естествено продължение, глава II" ще..
Националната галерия отбелязва 100 години от рождението на Владимир Гоев (1925 – 2013). Той еот поколението български живописци, утвърдили се през втората половина на ХХ век. В платната му преобладава тишината като главен персонаж,. В изложбата са показани 50 творби от Националната галерия, Софийската градска художествена галерия и от наследниците на..
Една жена изживява страстната любов, за която винаги е мечтала. Историята ѝ обаче показва, че любовта, която би трябвало да бъде едно от най-градивните ѝ преживявания, ѝ нанася най-тежките удари. И докато актрисата Дара изживява тази страстна и болезнена любов, приятелката ѝ – гардеробиерката Невенка, намира убежище от ежедневието в илюзията "театър" и..
Международният младежки фестивал на изкуствата е многожанров фестивал и конкурс за различни форми на изкуства: танц, музика, театър, изобразително и приложно изкуство, фотография, нестандартни форми, художествена литература и кино. Организатори на културното събитие са: сдружение "Музите", Община Созопол, Народно читалище "Отец Паисий 1896",..
В "Terra Култура" повдигаме завесата към съвременното номадство и търсим профила на професия пътешественик с журналистката Бойка Велинова и съпругът ѝ Стоян , посетили 123 дестинации на 6 континента. Това е разказ не само за едно многолико и смело пътешестване, но и за това как се среща сродна душа. Три дни след първата си среща през 1993..
Какво разбрахме и не разбрахме за политическите трусове у нас – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Евгений Дайнов . Вотът на..
SLAPP делата, медийната среда у нас и искът на Нова телевизия срещу журналиста Калин Манолов и доц. Светлана Божилова, коментира във "Въпреки..
"Има една приказка, че дяволът е в детайла… Богът е там. Точно там е вдъхновението, златната ръка и огънят на мерака, на това наистина да направиш нещо, да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg