В предишни издания "За здравето" наричахме срещата ни по повод Деня на родилната помощ "Бабинден за …мъже". Този път сменихме заглавието, но не и същността. Защото поканихме за среща в ефира отново трима специалисти в областта на АГ и на "ин витро" процедурите.
Започнахме разговора с обрисуването на ритуалите и една матриархална картина, "нарисувана" от Дарина Йорданова, чиято майка Гинка Йорданова е била няколко десетилетия акушерка. След това преминахме към реалностите на днешния ден с помощта на д-р Николай Радулов – дългогодишен акушер-гинеколог, който разказа интересни случки и казуси от своята петдесет годишна практика. Лекарската кариера на нашия гост продължава в Панагюрище – след работата в Родилното отделение на местната болница, сега д-р Радулов е привлечен като медик в Спешната помощ.
Във втората част от разговора ни с него той очерта реалностите в работата на спешния медик, случаите, на които се натъква, хората в беда, на които трябва да помогне. Говорихме и за възстановяването на силите и на нервите, които лекарят губи при всяко дежурство. И се оказа, че опитът и навикът да бъдеш полезен на своя пост, предразполагат към едно по-бързо връщане на добрата форма и влизане в нормална кондиция. Събрани в дежурната стая на Спешната помощ в Панагюрище, именно по време на разговора в ефир двата екипа си "предаваха" и "приемаха" работата. Ние се възползвахме от обстоятелството да ги поздравим и да им пожелаем съответно лека работа и приятна почивка.
Продължихме идеята на поредното предаване "За здравето" да почетем "дарителите на живот”: акушерките и лекарите с АГ специалност. Да проверим вярна ли е максимата за "многото баби и хилавото бебе”, и защо наричаме празника Бабинден, а и как се отглежда дете в дигитален свят? За всеобщо съжаление двама от участниците: проф. Атанас Щерев и д-р Светлозар Славов, не успяха да се включат в диалога. Остава уговорката ни с тях за следваща среща, защото поредицата "За здравето" е като филм, своеобразен сериал за живота – за неговото раждане и за неговото опазване…
В последните минути на съботната ни здравна програма към нас се присъедини Мария-Мира Христова: домакин и водещ на "Семейно радио". Именно с нея подсказахме част от темите в предаването, но и "хвърлихме" мост към идната събота, 25 януари. Тогава в тричасов блок ще кажем "ЧРД, Радио" – 90 години по-късно ще имаме честта да бъдем част от празника! И заедно с колегите да изживеем усещането за една по-мъдра и градивна радиофамилия.
Повод за разговора с проф. Андрей Бояджиев, ръководител на Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет и проф. Искра Христова в предаването "За думите" са 41-вите Кирило-Методиевски четения на Катедрата и 45-ата годишнина от създаването ѝ. Създаването на Катедрата по кирилометодиевистика е първият опит да се съчетаят в едно..
Алтернативни ли са алтернативните методи на земеделие или са вече единствената устойчива възможност за човечеството да отглежда храната си, и какви, не на последно място, са причините за възникването им? Радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава аудиторията с историята, практиките и причините за възникването на движенията за..
Емоционалната интелигентност (EQ) се открива в способността да разпознаваш, разбираш и управляваш собствените си емоции, като това включва и способността да изпитваш съпричастност и грижа към чувствата и емоциите на другите. Основните качества, които притежава един емоционално интелигентен човек, са: самосъзнание, самоуправление, мотивация,..
С планетата Земя се случва това, което се е случвало преди милиони години и ще продължава да се случва. Земята представлява една страшно сложна самоорганизираща се и самоконтролираща се жива система. Ние си мислим, че Земята е мъртва, но тя е жива система и ако погледнете в сайтовете на големите сеизмологични агенции, ще намерите доказателство за..
Неотдавна легендарната ни световна рекордьорка и олимпийска медалистка в скока на височина Йорданка Благоева се завърна от Перу, след като непрекъснато пускаше снимки и разкази в социалните мрежи от дългото си и увлекателно пътуване. Тя толкова много е бродила по света, че беше неизбежно да я попитам Перу коя посетена поред държава поред ѝ е. Оказаха..
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов,..
Емоционалната интелигентност (EQ) се открива в способността да разпознаваш, разбираш и управляваш собствените си емоции, като това включва и..
Най-дълго поставяният американски мюзикъл в историята пристига да дебютира пред родните меломани като част от своето европейско турне, за да оживее в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg