Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зад всяко бебе – баба...

2
Снимка: УМБАЛ Канев

В предишни издания "За здравето" наричахме срещата ни по повод Деня на родилната помощ "Бабинден за …мъже". Този път сменихме заглавието, но не и същността. Защото поканихме за среща в ефира отново трима специалисти в областта на АГ и на "ин витро" процедурите.

Започнахме разговора с обрисуването на ритуалите и една матриархална картина, "нарисувана" от Дарина Йорданова, чиято майка Гинка Йорданова е била няколко десетилетия акушерка. След това преминахме към реалностите на днешния ден с помощта на д-р Николай Радулов – дългогодишен акушер-гинеколог, който разказа интересни случки и казуси от своята петдесет годишна практика. Лекарската кариера на нашия гост продължава в Панагюрище – след работата в Родилното отделение на местната болница, сега д-р Радулов е привлечен като медик в Спешната помощ.  

Във втората част от разговора ни с него той очерта реалностите в работата на спешния медик, случаите, на които се натъква, хората в беда, на които трябва да помогне. Говорихме и за възстановяването на силите и на нервите, които лекарят губи при всяко дежурство. И се оказа, че опитът и навикът да бъдеш полезен на своя пост, предразполагат към едно по-бързо връщане на добрата форма и влизане в нормална кондиция. Събрани в дежурната стая на Спешната помощ в Панагюрище, именно по време на разговора в ефир двата екипа си "предаваха" и "приемаха" работата. Ние се възползвахме от обстоятелството да ги поздравим и да им пожелаем съответно лека работа и приятна почивка.

Продължихме идеята на поредното предаване "За здравето" да почетем "дарителите на живот”: акушерките и лекарите с АГ специалност. Да проверим вярна ли е максимата за "многото баби и хилавото бебе”, и защо наричаме празника Бабинден, а и как се отглежда дете в дигитален свят? За всеобщо съжаление двама от участниците: проф. Атанас Щерев и д-р Светлозар Славов, не успяха да се включат в диалога. Остава уговорката ни с тях за следваща среща, защото поредицата "За здравето" е като филм, своеобразен сериал за живота – за неговото раждане и за неговото опазване…

В последните минути на съботната ни здравна програма към нас се присъедини Мария-Мира Христова: домакин и водещ на "Семейно радио". Именно с нея подсказахме част от темите в предаването, но и "хвърлихме" мост към идната събота, 25 януари. Тогава в тричасов блок ще кажем "ЧРД, Радио" – 90 години по-късно ще имаме честта да бъдем част от празника! И заедно с колегите да изживеем усещането за една по-мъдра и градивна радиофамилия. 


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
 проф. Йорданка Семкова

България произвежда дозиметрите за изследване на радиацията в Космоса

Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..

публикувано на 31.03.25 в 17:50

Единственото гробище за слонове в света е в Тайланд

Мечтая да пътувам толкова често, че служителите на летището да ме питат "Накъде този път". И с Александър Александров-Алекс е така. Той е певец, радио и телевизионен водещ и неуморим пътешественик. Музикалната му кариера започва благодарение на композитора Развигор Попов, който е автор на повечето му песни. Алекс има пет издадени албума,..

публикувано на 31.03.25 в 16:15
акад. Лъчезар Трайков

Повечето неврологични заболявания започват много преди първите симптоми

"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва информацията, която идва от околния свят чрез нашите сетива. Тя се обработва от мозъка и дотук е сходството с компютъра. Може да се спори за обема и бързината на обработването на тази информация, но..

публикувано на 30.03.25 в 10:15

Трикове за интересно пребиваване в твърде туристическите Египет, Мароко и Южна Африка

Като почитател на бавното живеене пътуващият писател Бойка Велинова предпочита да странства по света без да е обвързана с туристическа агенция и да е част от група. Тя и съпругът ѝ Стоян са обиколили 123 държави на шест континента предимно със самостоятелно организирани пътешествия. По телефона от Испания, където живее в последните години, Бойка..

публикувано на 28.03.25 в 17:45

Може ли чуждоезиковото обучение в училище да бъде ефективно

Въпроса обсъждаме в рубриката "Всичко за образованието" с Донка Дойчева-Попова, инициаторка на петиция "За ефективно чуждоезиково обучение в училище". Не е тайна, че обучението по чужд език, най-вече английски, не отговаря на възможностите на децата и очакванията на семействата. За впечатляващия брой учебни часове (най-малкото 574 от втори до..

публикувано на 27.03.25 в 17:40