За търсенето на човека на полето на хуманността чрез изложбата "Да търсиш дом, да намериш човек", създадена по проекта "В търсенето на убежище: хора, ценности и практики" към Софийския университет "Св. Климент Охридски" – разговор в "Нашият ден" с Петя Андасарова, един от организаторите.
Андасарова е част от екипа студенти от специалност "Етнология и културна антропология" в Историческия факултет на СУ, реализирали изложбата с фотографии и истории на деца бежанци от Сирия.
По креативната страна на проекта Андасарова работи заедно със своята колежка Вивиан Крайславова, тъй като и двете съчетават академичните си интереси със занимания в сферата на изкуствата.
Изложбата "Да търсиш дом, да намериш човек" напуска пределите на Софийския университет, за да се пренесе в Дома на киното, където официално ще бъде представена на 2 февруари. Зад серията фотографии стоят личните истории на деца, настанени в РПЦ – София, кв. "Овча купел".
"Въпреки че темата е много сериозна и изключително популярна, тя все още е табу. Постарахме се да представим нещо, за което не се говори достатъчно в публичното и академично пространство", казва Андасарова.
Страхът, стереотипите, нереалистичните представи все още са водещи в обществените нагласи, като неадекватните политики в сферата допринасят за проблема, по думите на Андасарова, която споделя, че е трудно да говори по темата без емоция.
"Истината е много човешка, емоционална и на първо място лична. Тя е обоснована с живота на едни деца, които нямат детството, което другите деца имат", казва Андасарова.
Децата бежанци остават без семейство, позната среда, домашен уют – с тази тяхна съдба студентите са се запознали пряко.
"Обърнахме се към хуманната страна на този проблем. Става дума за едни обикновени деца, които не са заслужили страха и омразата, които се разпространяват с много голяма мощ", казва още Андасарова, която вярва, че нагласи се борят с лични истории.
Към всеки обект в изложбата има QR код, който препраща към разширен видеоразказ.
"Тази непряка история, която се чете в лицето на всяко дете, е за трудния път, напускането на дома и семейството", допълва Андасарова.
Към момента студентката прави докторантура, свързана с поведението и ролите на човека в социалните мрежи.
"В социалните мрежи се случва облъчване. Това е място, в което крайните мнения са водещи и поставят под риск информацията, на която се натъкваме в тях", обяснява Андасарова.
"Някои теми все повече и повече, включително тази за бежанците, стават табу, защото са трудни и удобни, а не защото са нещо, което не може да бъде преборено като хуманитарна криза", смята Андасарова.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по пластично-възстановителна и естетична хирургия в болница „Вита“. В откровен разговор д-р Мектубджян проследи историческото развитие на тази специалност и очерта съвременните ѝ измерения. По думите..
Петима от общо седемината педиатри в детското отделение на столичната общинска Пета градска болница "Княгиня Клементина" са подали оставки в знак на протест срещу ниските им възнаграждения, които не отговарят на увеличаващия се обем работа. Те настояват за 50% увеличаване на заплатите, в противен случай отделението ще затвори поради липса на..
На 16 април 2025 г. се навършва точно един век от най-страшния терористичен акт в историята на България — атентатът в софийската катедрала "Света Неделя". По този повод в ефира на БНР, в предаването "Темата на деня коментираме", историкът проф. Момчил Методиев, ръководител на департамент "История" в Нов български университет, припомни ужасяващите..
Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..
В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на..
В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по..
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg