Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите

Според пациентските организации е необходимо въвеждането на амбулаторна процедура

Снимка: Организаторите

Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите, които са важна част от съвременното персонализирано онколечение с най-модерни терапии. Парадоксално тези терапии се поемат от НЗОК. Липсата на подходящ регламент за изследване на биомаркерите обаче води до неефективно лечение и повишаване на смъртността от ракови заболявания у нас.

Това обяснява в интервю за Lege Artis Боряна Ботева, председател на УС на Сдружение за развитие на българското здравеопазване.

Проблемът е заявен още миналата година, но НЗОК още не е разгледала оптравените предложения, подчертава Ботева. Това е причината да бъде свикана пресконференцията на тема "Болните от рак нямат време за чакане. Реимбурсирането на биомаркерите е въпрос на живот и достойнство".

По думите на госта  не може да има лечение, ако не се изследват въпросните биомаркери – процедура, която често е финансово непосилна за пациентите и в най-добрите случаи се покрива от дарителски кампании на фармацевтични компании. Биомаркерите изследват конкретната генетична мутация на даден тумор. Различните медикаменти работят при различен тип тумори, в зависимост от мутацията.

Според пациентките организации е необходимо въвеждането на амбулаторна процедура. 

5 млн. лв. са предвидени в прогнозния Бюджет 2025 за биомаркерна диагностика. Проблемът е в начина, по който това е заложено да се случи – идеята да бъдат заплащани като медицински изделия, обяснява Ботева.

Биомаркерните изследвания трябва да бъдат причислени към медико-диагностичните дейности и да се извършват като амбулаторна процедура, настояват организациите.

"Ще разчитаме на депутатите и на новия здравен министър да вникнат в детайлите. Искаме да има амбулаторна процедура и бюджетът да предвиди заплащането като немедицинско изделие", обобщава Ботева.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00
доц. Надежда Христова

Какъв е административноправният режим на защитените зони

Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара.  "Една от причините за написването на..

публикувано на 31.01.25 в 14:55

Виктория Куприна: Как една чужденка обикна България чрез музиката

Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...

обновено на 31.01.25 в 13:11
Съдия Марияна Кънчева

Как съдебната практика на Съда на ЕС пряко засяга европейските граждани

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..

публикувано на 31.01.25 в 12:35