Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата история от професор Боян Добрев. Заедно с Милен Митев, генерален директор на БНР, Милена Димитрова, председател на Обществения съвет към БНР, Кин Стоянов, директор на програма "Христо Ботев" към БНР, Антон Митов, директор на дирекция "Архиви" към БНР, и създателя на дигиталния проект Боян Добрев говорим за изминалите десетилетия в развитието на медията, за сегашното ѝ състояние, и се опитваме да визионерстваме за бъдещето.
Според Милен Митев настоящата годишнина е повод за равносметка, но БНР си остава символ на свобода и непримиримост, което следва и от достатъчно творческите условия за реализация на работещите в БНР и ненамесата в тяхната дейност от страна на ръководството.
Професор Боян Добрев демонстрира реализацията на проекта си, и разказва за визуалното и аудио съдържание на платформата. Гостите в студиото наблюдават това на живо, а слушателите биват осведомени за виденото от него и водещия.
Милена Димитрова говори за значението и активностите на Обществения съвет към БНР, както и за нарастващата символна стойност на наградите "Сирак Скитник", раздавани по решение на този съвет. Новото при наградите е, че се обръща внимание и на други медии с висока обществена значимост. Тя припомня и забавни случки, свързани с присъствието ѝ в БНР като дете, водена от майка си Божана Димитрова, и за писането на домашни под червения и зеления сигнал в студиата като незабравими детски впечатления.
Кин Стоянов разказва за ползата от дигитализацията на радиоисторията, и разкрива, че се предвижда и нов дигитален проект, посветен на историята на протестите в най-ново време.
Към събеседниците се присъединява и журналистът Ана-Мария Кръстева, която припомня как е успяла да намери автентичен запис с гласа на Сирак Скитник по време на работата си. Със спомени от последните десетилетия се включва Антон Митов, който разказва спомени от работата си в институцията, и акцентира върху разказите на Петър Увалиев, една от важните фигури в организационния и творческия живот на БНР.
Изброяват се накратко и отразените в проекта първопроходци в БНР – Сирак Скитник, Йордан Стубел, Александър Джаджев, Димитър Ненов, Есто Везенков, Боян Икономов, Петър Витанов, Петър Увалиев, Георги Вълков, Константин Константинов, Асен Маринов. Дигиталният проект на професор Добрев ще бъде достъпен на интернет портала на БНР от 25 януари 2025 г.
Предаването можете да чуете в звуковия файл.
С Мария, Анна и Антон тръгваме на едно пътешествие из екзотични места – там, където какаовият плод е приютен под щедрите сенки на високи бананови палми или отрупани с манго и папая дървета. Островът, на който отиват е Гренада и е сред многото в Карибския басейн. А Мария, Анна и Антон, не просто търсят приключения сред джунглата на "Какаовия колан"...
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо като съвременния Бай Ганьо. Негов автор е д-р Богдан Дичев, гл.ас. в Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН, гост на предаването "За думите". Той изследва публикуваните в..
Способни ли са машините да мислят? Има ли връзка между разбирането, интелигентността и съзнанието? Каква е природата на мозъчните процеси, които са в неговата основа, и могат ли да бъдат прехвърлени в електронен носител? Тези и други въпроси обсъждат авторите на статиите, включени в сборника "Изкуствен срещу естествен интелект", чийто съставител е..
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около езерото вече е квартал на Баку, столицата на Азербайджан. Нещо като нашата Бояна. Наоколо строят къщи състоятелни люде, които имат проблеми с щитовидната жлеза и трябва да дишат йодни пари. Така..
Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg