Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без радио не мога

7
Снимка: Ани Петрова

Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата история от професор Боян Добрев. Заедно с Милен Митев, генерален директор на БНР, Милена Димитрова, председател на Обществения съвет към БНР, Кин Стоянов, директор на програма "Христо Ботев" към БНР, Антон Митов, директор на дирекция "Архиви" към БНР, и създателя на дигиталния проект Боян Добрев говорим за изминалите десетилетия в развитието на медията, за сегашното ѝ състояние, и се опитваме да визионерстваме за бъдещето.

Според Милен Митев настоящата годишнина е повод за равносметка, но БНР си остава символ на свобода и непримиримост, което следва и от достатъчно творческите условия за реализация на работещите в БНР и ненамесата в тяхната дейност от страна на ръководството. 

Професор Боян Добрев демонстрира реализацията на проекта си, и разказва за визуалното и аудио съдържание на платформата. Гостите в студиото наблюдават това на живо, а слушателите биват осведомени за виденото от него и водещия.

Кин Стоянов, Антон Митов, проф. Боян Добрев, Милен Митев и Милена Димитрова

Милена Димитрова говори за значението и активностите на Обществения съвет към БНР, както и за нарастващата символна стойност на наградите "Сирак Скитник", раздавани по решение на този съвет. Новото при наградите е, че се обръща внимание и на други медии с висока обществена значимост. Тя припомня и забавни случки, свързани с присъствието ѝ в БНР като дете, водена от майка си Божана Димитрова, и за писането на домашни под червения и зеления сигнал в студиата като незабравими детски впечатления.

Кин Стоянов разказва за ползата от дигитализацията на радиоисторията, и разкрива, че се предвижда и нов дигитален проект, посветен на историята на протестите в най-ново време. 

Милен Митев и Милена Димитрова
Към събеседниците се присъединява и журналистът Ана-Мария Кръстева, която припомня как е успяла да намери автентичен запис с гласа на Сирак Скитник по време на работата си. Със спомени от последните десетилетия се включва Антон Митов, който разказва спомени от работата си в институцията, и акцентира върху разказите на Петър Увалиев, една от важните фигури в организационния и творческия живот на БНР. 

Изброяват се накратко и отразените в проекта първопроходци в БНР – Сирак Скитник, Йордан Стубел, Александър Джаджев, Димитър Ненов, Есто Везенков, Боян Икономов, Петър Витанов, Петър Увалиев, Георги Вълков, Константин Константинов, Асен Маринов. Дигиталният проект на професор Добрев ще бъде достъпен на интернет портала на БНР от 25 януари 2025 г. 

Предаването можете да чуете в звуковия файл.

Снимки - Ани Петрова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05