Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Деня на ръкописното писмо:

Пловдивски ученици пишат писма до личностите, които са ги вдъхновили или разочаровали

Снимка: Pixabay

23 януари е обявен за Ден на ръкописното писмо и  съвпада с датата, на която се е родил американския държавник Джон Хенкок, поставил пръв подписа си под Декларацията на независимостта.

В съвременната дигитална епоха писането на ръка е почти изцяло заменено от електронната комуникация. Ръкописните писма и бележки обаче подобряват паметта, намаляват стреса и често носят по-голям емоционален заряд.

В деня на ръкописа в "Нашият ден" разказваме как ученици от Пловдивската гимназия по хранителни технологии и техника (ПГХТТ) решиха да пишат писма до личностите, които са ги вдъхновили или разочаровали.

На телефонната линия на предаването е директорът на ПГХТ Людмила Ганчева, която разказва за училищната инициатива.

По думите на Ганчева инициативата за писане на писмо вече се е превърнала в традиция за ПГХТТ, която всяка година бива надграждана. През последните години гимназистите са писали писма до училището, до своите учители, до родителите си, а тази година – до световни и български знаменитости или исторически личности.

Традициите и новостите трябва да вървят ръка за ръка, убедена е Ганчева: "Едно училище трябва винаги да е в крак с новостите – и електронни и комуникационни, за да откликне на нуждите на младите хора. Но възрастните трябва да учат децата да знаят и да могат това, което предците им са градили."

Ганчева изтъква, че в своите писма учениците изразяват възхищение към онези знаменитости, които се отдават на благородни каузи. Това, по думите на директора, е знак, че децата имат по-дълбоки възприятия.

Всяка година писмата на гимназистите дават надежда и мотивация на училищното ръководство и учителите да образоват и възпитават своите ученици, споделя Ганчева.  

Директорът разкрива част от личностите, до които учениците са писали. Сред тях се срещат имената на Ози Озбърн, Карлос Насар, Захари Бахаров. Някои ученици са изразили и гражданската си позиция с писма до управниците на Пловдив, подчертава Ганчева.

Повече чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Валерия Матеева

Безплатни кожни прегледи в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025

Безплатни прегледи за меланом се провеждат днес от над 200 специалисти в над 30 града из страната в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025. За превенцията и лечението на рака на кожата говори в Lege Artis онкодерматологът д-р Валерия Матеева , началник на отделението по дерматохистопатология и имунохистохимия към УМБАЛ "Александровска"...

публикувано на 14.05.25 в 12:58
д-р Гена Грънчарова

Европейска седмица на здравето: България с най-висока смъртност в ЕС и застаряващо население

В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във фокуса на дискусиите. По този повод в ефира на предаването Lege Artis  доц. д-р Гена Грънчарова, председател на Българската асоциация по обществено здраве, коментира ключови въпроси, свързани със..

обновено на 14.05.25 в 12:50

Българските медицински специалисти искат рязко увеличение на заплатите

Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд.  Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis с Мая Илиева , председател на Синдиката на българските медицински специалисти. По думите на Илиева е проведена среща между Синдиката и екип от Министерството на здравеопазването. Срещата е..

публикувано на 14.05.25 в 12:01

Преди София Прайд 2025: Какво е да бъдеш куиър младеж в България

Точно месец преди София Прайд 2025 в "Нашият ден" своята лична история разказва Велислав Петров. Като куиър младеж в България, той описва осъзнаването на принадлежността си към ЛГБТИ общността, взаимоотношенията с родителите, отношението на учителите, особено в рамките на допълнението в Закона за предучилищното и училищното образование от 2024..

публикувано на 14.05.25 в 10:18
проф. Стоян Ставру

Ангажираност вместо истина: Новата формула за медийно съдържание

В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..

обновено на 13.05.25 в 14:07