В "Нашият ден" проф. д-р Николай Ненов представя проекта на Регионален исторически музей – Русе "Българският Модерн – изложба и каталог".
Интерактивната експозиция представя изявите на сецесионното изкуство в българското предметно битие през периода между двете световни войни.
"Българският Модерн е специфично явление, слабо познато у нас. С този термин се обобщават множество различни названия, употребявани през десетилетията, и предлага цялостен поглед към тема, свързана с живота в българския град", обяснява проф. Ненов.
Проявленията на течението се разкриват във вещите и всекидневието, присъщи за буржоазното гражданско общество от началото на ХХ век. Предметите на модерността изпълняват специфична функция, а тяхната декорация е част от същността им, по думите на проф. Ненов.
"Едно от най-важните неща е как се украсяват тези предмети. Има два стила на украса – плетеници от старобългарските ръкописи или стилизирани етнографски орнаменти (шевици). В периода между двете световни войни започва тенденция за търсене на родния стил в изкуството – национален прочит на Артдеко", разказва историкът.
Подобни явления са стилът на Гауди в Испания или Баухаусът в Германия, уточнява проф. Ненов.
Такава е била модата, че в големите богаташки къщи е била обзавеждана специална "българска стая". Царското семейство също се е снимало с носии, като знак за сближаване с народа, но и като модерна проява. Ученичките са се учили да бродират в български стил и така са украсявали своите официални облекла.
"Отношението към фолклора и етнографията вече е било проява на отношение към културно наследство – част от националната идея", казва проф. Ненов.
Подобно търсене и завръщане към родните традиции се наблюдава и през социализма, а и днес, разсъждава проф. Ненов, според когото това е доказателство за нуждата от идентичност.
Изложбата в РИМ – Русе е интерактивна, като посетителите ще видят 3D мапинг модел на шевица и ще могат да взаимодействат с експозицията чрез мозайки и пъзели. Предвидени са и занимания с Професионалната гимназия по облекло в Русе.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника...
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg