Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проявите на сецесиона у нас в изложбата "Българският Модерн" в Русе

Снимка: Регионален исторически музей - Русе

В "Нашият ден" проф. д-р Николай Ненов представя проекта на Регионален исторически музей – Русе "Българският Модерн – изложба и каталог".

Интерактивната експозиция представя изявите на сецесионното изкуство в българското предметно битие през периода между двете световни войни.

"Българският Модерн е специфично явление, слабо познато у нас. С този термин се обобщават множество различни названия, употребявани през десетилетията, и предлага цялостен поглед към тема, свързана с живота в българския град", обяснява проф. Ненов.

Проявленията на течението се разкриват във вещите и всекидневието, присъщи за буржоазното гражданско общество от началото на ХХ век. Предметите на модерността изпълняват специфична функция, а тяхната декорация е част от същността им, по думите на проф. Ненов.

"Едно от най-важните неща е как се украсяват тези предмети. Има два стила на украса – плетеници от старобългарските ръкописи или стилизирани етнографски орнаменти (шевици). В периода между двете световни войни започва тенденция за търсене на родния стил в изкуството – национален прочит на Артдеко", разказва историкът. 

Подобни явления са стилът на Гауди в Испания или Баухаусът в Германия, уточнява проф. Ненов.

Такава е била модата, че в големите богаташки къщи е била обзавеждана специална "българска стая". Царското семейство също се е снимало с носии, като знак за сближаване с народа, но и като модерна проява. Ученичките са се учили да бродират в български стил и така са украсявали своите официални облекла.

"Отношението към фолклора и етнографията вече е било проява на отношение към културно наследство – част от националната идея", казва проф. Ненов.

Подобно търсене и завръщане към родните традиции се наблюдава и през социализма, а и днес, разсъждава проф. Ненов, според когото това е доказателство за нуждата от идентичност.

Изложбата в РИМ – Русе е интерактивна, като посетителите ще видят 3D мапинг модел на шевица и ще могат да взаимодействат с експозицията чрез мозайки и пъзели. Предвидени са и занимания с Професионалната гимназия по облекло в Русе.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Магичните пейзажи и интериори на Алберт Хаджиганев

В галерия "Астри" за трети път Алберт Хаджиганев представя своя живопис – пейзажи и интериори. Изложбата е в два цикъла: "Моят дом" – интериори от дома и ателието му в Нормандия и пейзажите му от тази магична част на Франция, някои от които се показват за първи път тук. Галеристката Вихра Пешева пише за житейския му и творчески път: "Когато през..

публикувано на 03.04.25 в 17:35
Динко Стоев

Новият ужас в картините на Динко Стоев

Динко Стоев за четвърти път представя своя изложба в пространството на галерия "Стубел". Това са творби от последните няколко години, обединени тематично в няколко поредици – "Захапка“, "Пилинг“, "Катерушки“, "Летящи найлони“. В тях отново се срещаме с таланта на художника да внушава "новия ужас", ако перифразираме Константин Павлов и стихотворението..

публикувано на 03.04.25 в 16:28

Три поколения немски художници в "Риволи"

Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" представя изложбата "Три поколения немски художници" и кани ценителите на съвременното изкуство на едно пътешествие през времето с произведенията на три поколения визионери, чиито произведения носят духа на своето време. Експозицията обединява класическа прецизност, модернистична експресия и..

публикувано на 03.04.25 в 16:20

Нова литература, нови възможности: Как младежите променят литературната сцена

"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната литература и критика. В разговора, проведен в ефира на предаването "Нашият ден", четирима ученици от различни гимназии споделиха своите впечатления и виждания относно литературата, литературната критика..

обновено на 03.04.25 в 13:52
Искра Джанабетска

Силата на детската литература: Месецът на книгите и новите послания

Във връзка с Месеца на книгите, организиран от Асоциация "Българска книга", започнал на 2 април – Световния ден на детската книга, и продължаващ до 23 април – Световния ден на книгата, Искра Джанабетска , директор на Софийския международен литературен фестивал за деца и младежи и на платформата "Книговище", сподели своите мисли за значението на..

обновено на 03.04.25 в 12:19