Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Емил Тонев и романът му "Жив"

Книгата започва с пролог, в който писателят говори за хората, времето, смъртта, паметта и живота и така очертава онова, за което ни предстои да четем, а то е препълнени със съвсем истински конкретни истории около 300 страници.

Разбира се, както сам Емил Тонев казва пак там, "ако събереш на едно място достатъчно количество букви и препинателни знаци и ги раздрусаш в житейската си торба, има вероятност да се получат цели думи и изречения, те да се подредят и да се сглобят в цяла история от различни парчета."

Подредени от автора, тези "парчета" следват една житейска траектория. Тя тръгва от Първата световна война и завършва с войната в Украйна. Започва с дядото на водача из тази книга и завършва в епилога отново с дядото. Опорните точки, между които спомените се преплитат с художествената фантазия.

Литературният критик Младен Влашки очертава темите в романа с въпросите, на които писателят отговаря в "Жив": "Какво може да събере в един художествен свят филма "Коса", романа "По пътя", музиката на Бъди Гай с Пенчо Кубадински и Владимир Путин? Как съжителстват бунтарският устрем към свободата с гнева, породен от кръвожадните твари около нас? Как се разказва, когато войната и смъртта са буквално пред теб?"

В романа си от 15 глави Емил Тонев е пределно откровен, емоционално приповдигнат, самоироничен, гневен, жив. Заглавието на книгата е съвсем точно. След известна творческа пауза с този роман Емил Тонев го доказва.


По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ
Силвана Пападами

"Магията на Изтока", изобразена върху коприна

"Магията на Изтока" е изложбата живопис на Силвана Пападами, която вече може да бъде разгледана в галерия "Еритаж". Темата ѝ е свързана с мистиката на изтока, като по-специално внимание е обърнато на Япония. Техниката е живопис върху коприна, което се оказва трудно за изпълнение, защото се улавя всеки трепет на ръката и художникът няма право на..

публикувано на 25.02.25 в 15:51

"Пойни птици" – новата стихосбирка на Владислав Христов с премиера в Пловдив

Тази вечер в Пловдив, в клуб "Петното на Роршах", ще бъде представена стихосбирката на Владислав Христов – "Пойни птици". Авторът е от Шумен, но живее в Пловдив и работи като журналист и фотограф. Той е носител на множество отличия от български и международни конкурси за хайку, поезия и кратка проза. Три поредни години е включен в класацията на 100-те..

обновено на 25.02.25 в 09:50
Регионален исторически музей

Боевете край Стара Загора: Изложба, която разказва история

Оригинално оръжие от Руско-турската война, опълченски униформи, частица от Самарското знаме и копие на знамето на старозагорските въстаници от 1875 г. – първообраз на българския трибагреник. Това ще бъде показано на изложбата "Боевете край Стара Загора през лятото на 1877 г." Експозицията ще бъде открита днес, 25 февруари, от 15:00 ч . в град..

обновено на 25.02.25 в 09:40

Тенори срещу сопрани: Музикален дуел с блясък и страст

Тази вечер в Ловеч предстои музикален дуел между тенори и сопрани в спектакъла "Марс и Венера". Ловчанското читалище "Наука 1870" ще се превърне в арена на тази музикална битка. От 18 ч. сцената ще се изпълни с драматично напрежение, страст и виртуозност, защото Държавна опера – Русе представя галаконцерта-спектакъл " Марс и Венера: Тенори срещу..

обновено на 25.02.25 в 09:28

"Случаят Йов" на Рене Жирар

Рене Жирар (1923–2015) е френски мислител, роден в Авиньон в деня на Рождество Христово. През 1946 г. заминава за САЩ. Преподава френска литература в университетите в Индиана и "Джонс Хопкинс" в Балтимор, а след това и в Станфордския университет, където ръководи департамента по френски език, литература и цивилизация.  Автор е на книгите:..

публикувано на 24.02.25 в 16:05